Facebook Google+ Twitter

FIFA nie gra fair play, Afryko

Skandale z udziałami czołowych reprezentantów rzucają wielki cień na właśnie rozpoczęty Mundial. Andrew Jennings, angielski dziennikarz, który ujawnił korupcyjne afery między innymi w Scotland Yardzie oraz w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, sugeruje, że co najmniej jedna z drużyn afrykańskich dostanie się do ćwierćfinału, a może i półfinału. Wszystko z powodu politycznego uwikłania Blattera.

 / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File%3A2010_FIFA_World_Cup_logo.svgObecny wiceszef FIFA Jack Warner na pytanie dziennikarza śledczego BBC o nielegalny zysk rzędu miliona euro zdołał odpowiedzieć jedynie „Jesteś śmieciem”. Natomiast według somalijskiego działacza Faraha Addo, prezes Sepp Blatter wręczył po 100 tysięcy dolarów afrykańskim działaczom w zamian za poparcie go w wyborach w 1998 roku. Niesubordynowany Addo został zawieszony w 2004 roku na 10 lat za… korupcję.

Skandale z udziałami czołowych reprezentantów rzucają wielki cień na właśnie rozpoczęty Mundial. Andrew Jennings, angielski dziennikarz, który ujawnił korupcyjne afery między innymi w Scotland Yardzie oraz w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, w wywiadzie dla „Przekroju” sugeruje, że co najmniej jedna z drużyn afrykańskich dostanie się do ćwierćfinału, a może i półfinału. Wszystko z powodu politycznego uwikłania Blattera.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:FIFA-WFC06-ArgentinaAlemania-178821896.jpgMimo wszystko, FIFA postanowiła zorganizować Mundial w Afryce. Może szefostwo chce pokazać swoje dobre serce? Sprawdźmy. Koszt budowy stadionów ponieśli miejscowi podatnicy. Uliczni sprzedawcy potrzebują specjalnych zezwoleń na handel w okolicy stadionów. BBC twierdzi, że większość z nich nawet nie wie, jak się po nie zgłosić. Nadzieje na znaczny zarobek na turnieju dla wielu z nich upadły. FIFA natomiast posiada prawa sponsorskie i telewizyjne oraz korzyści ze sprzedaży biletów. Wątpliwości, czy długi zaczerpnięte na budowę stadionów i poprawę infrastruktury nie przerosną możliwości kraju, pojawiają się zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. W porównaniu z afrykańskim stanem rzeczy są to jednak grymasy rozwydrzonych dzieciaków.

Jaki będzie więc długofalowy skutek Mistrzostw Świata w RPA? Nowe stadiony, którym zapewne ciężko będzie na siebie zarobić w kraju, gdzie większość żyje poniżej granicy ubóstwa, a jedynie prężnie rozwijającym się przemysłem jest przemysł wydobywczy, który nie należy jednak do Afrykanów…

Źródła":
Wywiad z Andrew Jenningsem w "Przekroju" nr 23/3389/ 8 czerwca 2010, s. 16 - 17
bbc.co.uk
playthegame.org
bbc.co.uk
allafrica.com
transparencyinsport.org
wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.