Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19629 miejsce

FIFA nie przyjęła Gibraltaru. Będzie odwołanie

Gibraltarski Związek Piłki Nożnej będzie odwoływać się od decyzji Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. FIFA nie uznała statusu brytyjskiego terytorium zamorskiego jako niezależnego na miarę przepisów stanowionych przez organizację.

https://flic.kr/p/aygcrc / Fot. Scott Calleja/CC BY 2.0Gibraltarski Związek Piłki Nożnej (GFA - Gibraltar Football Association) to jeden z najstarszych związków sportowych na świecie. Został założony w 1895r. jako Gibraltar Civilian Football Association. Od 2013r. jest pełnoprawnym członkiem UEFA (Union of European Football Associations - Unia Europejskich Związków Piłkarskich). Zarazem FIFA (Fédération Internationale de Football Association - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) nie uznaje Gibraltaru jako reprezentacji równej w prawach wobec innych członków organizacji. Taka decyzja zapadła podczas piątkowych obrad Komitetu Wykonawczego federacji w Zurychu.

FIFA podjęła swoją decyzję wskazując na artykuł 10 statutu federacji, mówiący że w danym kraju może być tylko jedna federacja narodowa, która organizuje rozgrywki piłkarskie. Podobnie odrzucano w 2008r. starania Kosowa. Zgodnie ze statutowym zapisem członkiem organizacji mógł być tylko niepodległy kraj uznawany przez wspólnotę międzynarodową, którego wymogu reprezentacja Kosowa nie spełniała. Ciekawostką była kwestia sporna dotycząca prawa do rozgrywania meczów towarzyskich przez piłkarzy pochodzących z terytorium uznawanego za część Serbii. Ostatecznie FIFA nie uznała Kosowa jako państwa, lecz jako miejsce, gdzie gra się w piłkę nożną.

Gibraltar w swojej sprawie zapowiedział odwołanie od decyzji światowych władz piłki nożnej. GFA zwróci się do Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu (CAS - Court of Arbitration for Sport), gdzie już wcześniej rozstrzygnął na swoją korzyść sprawę podobnej decyzji powziętej przez UEFA.

Reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej. Mecz towarzyski z Estonią na Victoria Stadium; 5 marca 2014r. By InfoGibraltar (Flickr: Gibraltar-Estonia marzo 2014 4) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. InfoGibraltar/FlickrPrzewodniczący FIFA Sepp Blatter powiedział: "Gibraltarski ZPN nie może zyskać akceptacji jako członek FIFA, ponieważ jest to naruszeniem statutów światowych organów władzy odnośnie niezależnych terytoriów." Jednakowoż rzecznik GFA powiedział: "Spodziewaliśmy się takiej decyzji FIFA bazującej na statutach, które w ich opinii stanowią, że Gibraltar nie jest niezależnym terytorium, więc zainicjowaliśmy naszą apelację do CAS. To nasz następny krok..." Gibraltarczycy przypominają: "Jeśli zwrócicie uwagę na historię naszego członkostwa w UEFA, to zobaczycie, że dobrze się to skończyło."

W podobnej sytuacji jak Gibraltar, są choćby Mariany Północne, których akces do członkostwa w FIFA został również zablokowany.

Gibraltar rozegrał we wrześniu swój pierwszy mecz w eliminacjach do EURO 2016, gdzie przegrał z polską reprezentacją stosunkiem 7-0. O ile droga do zdobycia tytułu mistrza Europy stoi przed nimi otworem, o tyle udział w turnieju o prymat na świecie jest obecnie wykluczony.

źródło: SkySports

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.