Facebook Google+ Twitter

FIFA pozwala grać w nakryciu głowy

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zdecydowała się odstąpić od zakazu gry w nakryciu głowy. Przeważyły wyniki testów urazowych i tolerancja dla religii. Turbany, chusty i bandany są teraz legalną częścią stroju zawodnika.

W 2012r. Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB - International Football Association Board) była jeszcze przeciwna noszeniu nakrycia głowy przez zawodników. Do opowiadania się za takim stanowiskiem skłaniały obawy o zdrowie sportowców. Szczególną uwagę zwrócono na piłkarki z krajów islamskich. Część ich stroju stanowią chusty (hidżab), które mogły być przyczyną kontuzji szyi i głowy. Jednakże po 20-miesięcznym okresie próbnym zdecydowano się na zmiany w przepisach.

Sobotnie spotkanie IFAB w Zurychu potwierdziło nowe ustalenia. Sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA - Fédération Internationale de Football Association), Jerome Valcke oznajmił na konferencji prasowej, że nie tylko piłkarki zyskały przywilej: "Piłkarze mogą grać w nakryciach głowy również." Ta część stroju będzie ujednolicona barwą do kostiumu zawodnika.

Irańskie piłkarki mogą już reprezentować barwy swojego kraju w nakryciach głowy. seethingprimate; licencja: CC3.0 / Fot. seething primate blogW 2011r. zawodniczki Iranu rozczarowały się przed spotkaniem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Londynie. Przed meczem z Jordanią w Ammanie zwrócono uwagę, że nakrycia głowy Iranek są niezgodne z przepisami FIFA. Piłkarki tego kraju nie raz były dyskwalifikowane z tego powodu i zmuszone oddawać mecz walkowerem. Frustrująca sytuacja nie była jednak uważana za krótkowzroczność piłkarskich władz. Powszechnie uważano, że Allah nienawidzi kobiet.

Nowe przepisy przychodzą też w sukurs wspólnocie kanadyjskich Sikhów, którzy byli wykluczani z rozgrywek ze względu na noszenie turbanów. Do tej pory FIFA obawiała się ryzyka kontuzji z powodu tej części stroju.

Spór o nakrycia głowy piłkarzy rozpoczął się na dobre w 2007r. Oczywiście, poszło o hidżaby. Co ciekawe, jednym z głównych orędowników zmian w przepisach był wiceprezydent FIFA, książę Ali Bin Al-Hussein. Kampania jaką zapoczątkował okazała się być skuteczna. Pomagała mu wiceprezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej, Moya Dodd.

Nowe reguły gry w piłkę nożną będą obowiązywać od dnia 1 czerwca 2014 roku. Zmiana w przepisach dotyczy artykułu 4 traktującego o ubiorze zawodnika.źródło: BBCWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.