Facebook Google+ Twitter

FIFA przyznała, że Republika Południowej Afryki otrzymała organizację mundialu dzięki łapówkom

FIFA przyznała, że Republika Południowej Afryki otrzymała prawa do organizacji mundialu dzięki łapówkom. Federacja zwróciła się też do amerykańskiej prokuratury o zwrot części zajętych pieniędzy. Chodzi o dziesiątki milionów dolarów, które odebrano skorumpowanym przedstawicielom federacji.

 / Fot. Dominic Steinmann/Keystone via APMiędzynarodowa Federacja Piłki Nożnej - FIFA - chce odzyskać "dziesiątki milionów dolarów", które zostały zarekwirowane skorumpowanym działaczom. W tym celu przesłała dokument do amerykańskiej prokuratury generalnej, w której przyznaje też, że organizację mistrzostw świata w 2010 roku przyznano RPA dzięki łapówkom.

W efekcie śledztwa zatrzymano łącznie 41 osób. Wśród nich jest Chuck Blazer, który miał przyjąć wielomilionową łapówkę w zamian za poparcie RPA jako organizatora mundialu w 2010 roku. Część zatrzymanych przyznała się do stawianych im zarzutów. Ponadto FIFA dostarczyła amerykańskim władzom dokumenty, które mają pomóc w śledztwie.

FIFA domaga się zwrotu pieniędzy zarekwirowanych od m.in. byłego wiceprezydenta organizacji, Jacka Warnera, który według śledczych miał przyjąć też milion dolarów łapówki od Maroka, które chciało zorganizować mistrzostwa świata w 1998 roku.
Nowy prezydent organizacji, Gianni Infantino, zwrócił się z prośbą o zwrot przynajmniej części ze straconych pieniędzy.

"Te pieniądze należały do światowej futbolu i były przeznaczone na jej rozwój i promocję gry. (...) Jesteśmy zdeterminowani, by je odzyskać, bez względu na to, ile to potrwa. (...) Te dolary były przeznaczone na budowę boisk do piłki nożnej, a nie na wille z basenami; na piłki, a nie biżuterię i samochody a także by wspierać młodzieżowy futbol, a nie gwarantować rozrzutny tryb życia działaczom" - napisał Infantino w liście.

Infantino w lutym został wybrany na szefa FIFA. Jego poprzednikiem był zawieszony za korupcję Sepp Blatter.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak tak dalej pójdzie to nawet Luksemburg nie sięgnie po puchar ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.