Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3590 miejsce

FIFA zmienia zasady wykonywania rzutów karnych

FIFA ma dość boiskowych cwaniaków, którzy wykonują rzuty karne na dwa tempa! Aby temu zapobiec, zadecydowano o wprowadzeniu nowych zasad wykonywania rzutów karnych i karaniu zawodników egzekwujących jedenastki w niedozwolony sposób.

Rzut karny, mecz Ukraina-Tunezja 2006 rok / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Penalty_Ukraine_Tunisia.jpgNowe zasady wprowadziła Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board), która działa w ramach FIFA i odpowiada za zmiany oficjalnych przepisów gry w piłkę nożną. Regulacje dotyczące wykonywania rzutów karnych zostały wprowadzone w wyniku zauważonego w Brazylii nowego trendu egzekwowania jedenastek.

Zagranie zwane "Paradinha" (czyli "małe stop") polega na tym, że zawodnik podbiegając do piłki ustawionej na jedenastym metrze zatrzymuje się tuż przed nią, czeka aż bramkarz rzuci się w któryś róg bramki, po czym lekkim uderzeniem umieszcza piłkę w pustej części bramki.

- Widzieliśmy kilka przykładów na wideo, które utwierdziły nas w przekonaniu, iż jest to bardzo niesprawiedliwe. Zawodnik kończy rozbieg, markuje strzał przenosząc nogę nad piłką, a kiedy bramkarz rzuca się w jednym kierunku, on cofa nogę i strzela w drugim - opisał brazylijski sposób wykonywania karnych członek IFAB, Patrick Nelson. - To wyraźnie niesportowe - dodał.

Gracz, którzy będą zmylać bramkarzy w ten sposób, będą karani żółtymi kartkami. Dozwolone będzie natomiast zwalnianie podczas rozbiegu. Pełen zapis nowego przepisu brzmi: "Zmylenie w trakcie rozbiegu przed rzutem karnym jest dozwolone, ale zmylenie przy uderzeniu piłki po skończeniu rozbiegu jest odtąd traktowane jako złamanie przepisów i akt niesportowego zachowania, przed czym gracz musi być ostrzeżony".

Zmiany zostały wprowadzone na trzy tygodnie przed rozpoczynającym się 11 czerwca mundialem w RPA. Sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke przyznał, że teraz organizację czeka wyzwanie wprowadzenia zmian przed mundialem. - Musimy mieć pewność, że sędziowie, gracze i trenerzy rozumieją o co chodzi - tłumaczy Valcke.

Źródło: fifa.com, sport.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

I rozwiązanie z MLS było bardzo dobrym wyjściem. W ciągu meczu (90 min.+ ew. dogrywka) karne były egzekwowane w "tradycyjny" sposób. Jeśli dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia wykonywano karne "hokejowe". Taki sposób rozstrzygania meczu jest bardziej widowiskowy. Niestety IFAB jest baaaaaardzo konserwatywną jednostką, która bardzo niechętnie wprowadza zmiany w przepisach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W skrócie - zawodnik zaczynał bieg z piłką jakieś 32 metry od bramki (dokładnie to 35 jardów, jeden jard to ok. 91cm) i miał 5 sekund aby strzelić, przez które to 5 sekund mógł robić co mu się podoba. W 2000. roku MLS przeszło na standardy IFAB.

Hmm, choć z tego co widzę, ten eksperyment dotyczył tylko rzutów karnych po zakończeniu dogrywki, nic nie wiem o tym, jak to wyglądało w trakcie meczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co nie sprawdziło się - proszę opisz sytuację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacenty - tak było w MLS do 2000 roku ;o)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piłka nożna powinna się rozwijać, a takie przepisy zabijają tą popularną dyscyplinę sportu. Powinno się dać bramkarzowi dodatkowe uprawnienia a nie zabijać twórczą pomysłowość strzelającego. Kolejna propozycja to rzut karny powinien być egzekwowany tak jak w hokeju. Gracz powinien ruszać z połowy boiska i oddać strzał w dowolnym momencie. Szczegóły do ustalenie ewentualny czas trwania akcji wykonania rzutu karnego - powiedzmy 20 sekund lub 30 ...pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł- dobrze, że w ogóle dzieje się coś w tym kierunku;) FIFA nieco przypomina mi skostniałą strukturę naszego PZPN-u...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna decyzja IFAB, jednak nie rozumiem dlaczego wciąż FIFA woli testować 2 dodatkowych sędziów w polu karnym (testy przedłużono o 2 lata) niż zezwolić na korzystanie z powtórek wideo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.