Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5663 miejsce

Figury z Sardynii starsze od chińskiej armii terakotowej

Archeologia co jakiś czas zaskakuje. Odkrywa dawny świat człowieka, z jego często dziwnym i fascynującym życiem. W latach 70. XX wieku odnaleziono na polach uprawnych w Chinach niebywałą terakotową armię cesarską sprzed ponad 2 tys. lat! W tym samym czasie znaleziono skalne figury wojowników z Sardynii, jednak dopiero niedawno je zrekonstruowano.

 / Fot. Mwrobel/CC BY-SA 3.0Przez blisko 40 lat w naukowym świecie archeologów widniała informacja o niezwykłym odkryciu w Chinach - armii terakotowych wojowników, sprzed ponad 2 tys. lat. Opis odkrycia trafił do szkolnych książek z historii, szkół średnich i wyższych. Chlubą i sensacją odkrywców był dużych rozmiarów rezultat. Jak informują cudaswiata.pl, ukryte głęboko w ziemi pod powierzchnią pól uprawnych, stali rzędami jeden obok drugiego, żołnierze z terakoty. Według historyków, to cała armia cesarza Qin Shi Huang Di, z III wieku p.n.e. Naukowcy orzekli, że te podziemne posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie ów wielki cesarz, nadając sobie tytuł Pierwszego Cesarza Chin.

Ten wielki siłą militarną i wyobraźnią Pierwszy Cesarz Chin, zdobył historyczne zasługi m.in. w zjednoczeniu podzielonego królestwa w jedno dziedzictwo państwowe, wydaniu rozkazu wybudowania Wielkiego Muru, który przetrwał do dziś, wprowadzeniu reformy pisma i prawa, ale również w bezwzględnym nakazie palenia bibliotek i jako prekursor inkwizycji europejskiej grzebania żywcem uczonych, którzy mu się narazili.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy odkryto w Chinach cesarską armię terakotową, w Europie na włoskiej Sardynii, archeologowie znaleźli naturalnej wielkości rzeźby elity sardyńskich wojowników - kopalniawiedzy.pl. Wyrzeźbione ze skały zwięzłej około 2700 lat temu, są nie tylko starsze od chińskiej terakotowej armii. Są również jedyne w swoim rodzaju i tego typu, spośród figur odkrytych w Europie. Nie przeszły dotąd do podręczników historii, gdyż przed wiekami zostały zniszczone (roztrzaskane) przez najeźdźców z przeciwnej strony Morza Śródziemnego - przez agresywnych Kartagińczyków.

Odkrywcy sardyńskich wojowników wyrażają przypuszczenia, że w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. (ściślej - przed 400 r. p.n.e.) figury zostały zniszczone z premedytacją przez Kartagińczyków. Dlaczego? Gdyż najeźdźcy z Kartaginy mogli oceniać, iż wyspiarze Sardynii byli zbyt dumni ze swojej siły i waleczności. Z tych też powodów, postanowili prawdopodobnie rozbić rzeźby. Chcieli w ten sposób zadać im cios, niszcząc symbol ich lokalnej dumy i mocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

U nas w Polsce też są ciekawe odkrycia -warto się zainteresować .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe Panie Piotrze. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, "Cudze widzimy, swego nie znamy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.