Facebook Google+ Twitter

Figury z Sardynii starsze od chińskiej armii terakotowej

Archeologia co jakiś czas zaskakuje. Odkrywa dawny świat człowieka, z jego często dziwnym i fascynującym życiem. W latach 70. XX wieku odnaleziono na polach uprawnych w Chinach niebywałą terakotową armię cesarską sprzed ponad 2 tys. lat! W tym samym czasie znaleziono skalne figury wojowników z Sardynii, jednak dopiero niedawno je zrekonstruowano.

 / Fot. Mwrobel/CC BY-SA 3.0Przez blisko 40 lat w naukowym świecie archeologów widniała informacja o niezwykłym odkryciu w Chinach - armii terakotowych wojowników, sprzed ponad 2 tys. lat. Opis odkrycia trafił do szkolnych książek z historii, szkół średnich i wyższych. Chlubą i sensacją odkrywców był dużych rozmiarów rezultat. Jak informują cudaswiata.pl, ukryte głęboko w ziemi pod powierzchnią pól uprawnych, stali rzędami jeden obok drugiego, żołnierze z terakoty. Według historyków, to cała armia cesarza Qin Shi Huang Di, z III wieku p.n.e. Naukowcy orzekli, że te podziemne posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie ów wielki cesarz, nadając sobie tytuł Pierwszego Cesarza Chin.

Ten wielki siłą militarną i wyobraźnią Pierwszy Cesarz Chin, zdobył historyczne zasługi m.in. w zjednoczeniu podzielonego królestwa w jedno dziedzictwo państwowe, wydaniu rozkazu wybudowania Wielkiego Muru, który przetrwał do dziś, wprowadzeniu reformy pisma i prawa, ale również w bezwzględnym nakazie palenia bibliotek i jako prekursor inkwizycji europejskiej grzebania żywcem uczonych, którzy mu się narazili.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy odkryto w Chinach cesarską armię terakotową, w Europie na włoskiej Sardynii, archeologowie znaleźli naturalnej wielkości rzeźby elity sardyńskich wojowników - kopalniawiedzy.pl. Wyrzeźbione ze skały zwięzłej około 2700 lat temu, są nie tylko starsze od chińskiej terakotowej armii. Są również jedyne w swoim rodzaju i tego typu, spośród figur odkrytych w Europie. Nie przeszły dotąd do podręczników historii, gdyż przed wiekami zostały zniszczone (roztrzaskane) przez najeźdźców z przeciwnej strony Morza Śródziemnego - przez agresywnych Kartagińczyków.

Odkrywcy sardyńskich wojowników wyrażają przypuszczenia, że w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. (ściślej - przed 400 r. p.n.e.) figury zostały zniszczone z premedytacją przez Kartagińczyków. Dlaczego? Gdyż najeźdźcy z Kartaginy mogli oceniać, iż wyspiarze Sardynii byli zbyt dumni ze swojej siły i waleczności. Z tych też powodów, postanowili prawdopodobnie rozbić rzeźby. Chcieli w ten sposób zadać im cios, niszcząc symbol ich lokalnej dumy i mocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

U nas w Polsce też są ciekawe odkrycia -warto się zainteresować .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe Panie Piotrze. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, "Cudze widzimy, swego nie znamy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.