Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filatelistyczny jubileusz w Libiążu

Paweł Salawa
Paweł Salawa
Libiąscy filateliści w towarzystwie przedstawicieli samorządu
Libiąscy filateliści w towarzystwie przedstawicieli samorządu Paweł Salawa
Zaczynali od odklejania znaczków z kopert, odwiedzali sklepy i wymieniali się kolekcjonowanym materiałem. Z czasem hobby przerodziło się w zamysł utworzenia samodzielnego koła filatelistycznego, które w Libiążu zawiązano w 1989 roku.

Od 20 lat stowarzyszenie organizuje samodzielnie wystawy, konkursy, wyjazdy na targi czy ogólnopolskie i międzynarodowe ekspozycje, a całość działalności dokumentuje w prowadzonej kronice. Członkami organizacji, kierowanej przez Edwarda Iwaniaka, są od 1991 m.in. Zbigniew Boroń i Władysław Kądzior. - Zainteresowanie filatelistyką zaczęło się w czasie moich studiów w Niemczech w latach 60-tych. Od dzieciństwa interesowały mnie maszyny parowe i w tej tematyce staram się zbudować swój eksponat filatelistyczny. Wiąże się to z posiadaniem unikatu, który zdecydowanie wzbogaca eksponat, ale też sporo kosztuje - komentuje Boroń. Każdy z członków już dawno przestał liczyć ilość posiadanych znaczków. - Jest tego tak dużo, że naprawdę nie sposób zliczyć klaserów, a co dopiero samych znaczków - śmieje się Kądzior, który podobnie mierzy w zebranie odpowiedniego materiału filatelistycznego, budowę eksponatu i jego prezentacje wystawową. - Mam sporo różnorodnych zbiorów, ale jeszcze za mało na tematyczny eksponat.

Jubileusz 20-lecia libiąskiego Koła Filatelistów nr 88 zbiegł się z obchodami czterdziestej rocznicy otrzymania przez Libiąż praw miejskich. Z tej okazji zorganizowano w LCK okolicznościową wystawę. - Prezentując efekty waszej pasji i pracy tradycyjnie uświetniacie ważne w życiu naszej gminy wydarzenia - otworzyła ekspozycję Wiceburmistrz Maria Siuda. Swój filatelistyczny dorobek pokazali Edward Iwaniak, Andrzej Lebiedzki, Leszek Kwaśny, Piotr Tobolski i Wojciech Rzeźnicki. Zaprezentowali oni znaczki, karty pocztowe i telefoniczne w różnorodnej tematyce, m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Ziołolecznictwo, Medycyna naturalna, Podziemna eksploatacja złóż, Republika Południowej Afryki oraz „Na grzyby”. Jedną z ciekawostek wystawy był zbiór kart telefonicznych z całego świata własności W. Rzeźnickiego, posiadającego w swoich zbiorach serie kart z Chin, które zestawione wspólnie tworzą puzzle. Z okazji wystawy Poczta Polska wydała okolicznościową kartę oraz stempel.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto