Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10109 miejsce

Filatelistyka - hobby, które uczy

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-11-30 19:49

Kto z nas nie chodził do szkoły z maleńkim klaserem i na przerwach nie wymieniał się z przyjaciółmi znaczkami? Szkoda tylko, że to popularne kiedyś hobby z bogatymi tradycjami, nie cieszy się już taką popularnością.

Filatelistyka

Wraz z pojawieniem się pierwszego znaczka pocztowego w Anglii, powstała nowa dziedzina Klasery ze znaczkami pocztowymi, ongiś tak skrupulatnie wertowane, dzisiaj pokryte kurzem zalegają kufry, kartony lub szafy. Wyrzucić szkoda a dalej zbierać nie ma kto. / Fot. Fot. A. Nadzikowskikolekcjonerstwa. Nazwę na określenie tego nowego typu zbieractwa - philatelia - stworzył francuski zbieracz Herpin w 1864 roku. Kolekcjonerstwo filatelistyczne obejmuje wszelkie wydawnictwa i znaki wydawane, nalepiane lub odbijane na przesyłkach w związku z ich przyjmowaniem i doręczaniem przez odpowiednie władze poszczególnych przedsiębiorstw pocztowych. Niemalże zaraz po pojawieniu się znaczków pocztowych znaleźli się pierwsi entuzjaści i wielbiciele skromnego skrawka papieru. Dzięki nim zachowały się unikalne listy z pierwszymi znaczkami.

Pierwszy Polski znaczek pocztowy

Zarząd Pocztowy Królestwa Polskiego złożył memoriał Radzie Administracyjnej, w którym uznał za niezbędne zastąpienie używanych dotąd znaczków ogólnocarskiego wzoru, specjalnymi znaczkami polskimi. Rada Administracyjna wyraziła zgodę, Zarząd Pocztowy wydał koperty stemplowane i przygotował druk pierwszego polskiego znaczka. Koperty wykonano z papieru bez znaków wodnych, a na stemplu umieszczono herb państwowy w nowej formie, z napisem w języku polskim. Pierwszy polski znaczek ukazał się w obiegu 1 stycznia 1860 roku. Dwubarwny jego rysunek wzorowany był na znaczkach rosyjskich. Posiadał herb Królestwa Polskiego tj. dwugłowego orła rosyjskiego z białą tarczą na piersiach, na której miał być wytłaczany orzeł polski. Znaczek wycofano z obiegu w kwietniu 1865 roku. Używany był tylko na terenie Królestwa Polskiego. W granicach cesarstwa znaczki nie były dopuszczone do obiegu, znane są jednak przesyłki z Królestwa do Petersburga i Wilna, które dochodziły do rąk adresatów.

Kim są filateliści

Zbieranie znaczków pocztowych i zainteresowanie filatelistyką stawia przed kolekcjonerami Klasery z moimi znaczkami. / Fot. Fot. A. Nadzikowski pewne wymagania. Wiedza filatelistyczna to nie tylko znajomość cennika czy katalogu, to poznanie historii, jak również opanowanie terminologii filatelistycznej. Filatelistyka to nie tylko przyjemność, ale i duża korzyść dla każdego. Znaczek pocztowy to ważny czynnik wychowawczy i kulturalny, z którego można nauczyć się poznawać życie, historię i przemiany zachodzące u nas i w innych krajach. Artystycznie wykonany znaczek pocztowy to także dobry ambasador swego kraju. Pierwsze polskie stowarzyszenie filatelistów pod nazwą "Polski Klub Filatelistów", powstało 6 stycznia 1893r. W niejednym domu zalegają na pułkach klasery wypełnione znaczkami - wspomnienie młodości, zainteresowań naszych rodziców. Czas przewietrzyć te zbiory i młodszym pokoleniom pokazać, zainspirować. Filatelistyka to nie tylko hobby, to edukacja. W treści rysunku umieszczonego na znaczku jest zawarta wiedza inspirująca do głębszego jej poznania.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (24):

Sortuj komentarze:

Każde kolekcjonerstwo oprócz satysfakcji zbieracz edukuje nie tylko kolekcjonera ale mówiąc kolokwialnie...oglądaczy,którzy nie tylko z podziwem oglądają zbiory...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 02.12.2009 21:49

Leokadio:) prawie każdy sowimi znaczkami lubił - lubi się pochwalić, ja także, tylko jest pewne ale..... Posiadam ich ogromną ilość, półki pełne tomy "dziesięcioleci" zalegają. Mam nadzieję, że wnuka doczekam, na klanach posadzę i jemu pokazywał je będę. Naprawdę grono filatelistów kurczy się wraz z tym jak umierają, młodzi nie garną się do tego wcale Nawet jak odziedziczą po kimś zbiory od razu ich się wyzbywają - za bezcen! Dla wielu z nich liczy się kasa i tylko kasa..... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 02.12.2009 11:06

Antoni, chciałabym obejrzeć serie znaczków z lat siedemdziesiątych jeżeli takie masz, bo w tym czasie zbierałam. może zrobisz galerię zdjęć??? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.12.2009 21:35

Dziękuję Wam wszystkim za potwierdzenie tego, że zapominane już dziś hobby nazywane filatelistyką , jeszcze tkwi w zakamarkach pamięci i mam nadzieję, że być może powróci kiedyś jeszcze do łask:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.12.2009 17:27

u=ó aż mi głupio - każde CU ( cenne uwagi ) mile widziane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, aż się nie spodziewałem, że na Wiadomościach24.pl tylu filatelistów, tzn. miłośników znaczków :) A ja się przyczepię do zajawki, bo ona sugeruje, że niewiele osób NIE zbierało znaczków, a tu dochodzą różnice pokoleniowe, o których komentatorzy kilka razy wspominają. Poza tym (błąd ort.) chciałbym zobaczyć te "pułki w niejednym domu". To muszą być duże domy :D he he. Poza tym nie każde hobby poszerza horyzonty. Filatelistyka - owszem, ale trzeba złapać bakcyla, nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 01.12.2009 15:31

Masz ładny zbiór znaczków Antoni. Pamiętam kiedyś miałam kilka klaserów i zbierałam przeważnie przyrodnicze, bo te wydawały mi się najpiękniejsze. To prawda, że znaczki uczą, przecież są i serie historyczne i herby miast i widoki i zamki i sławni Polacy. Nie wiem czy jest dziedzina, której na znaczkach by nie było.Myślę, że z Twoich zbiorów syn będzie korzystał wiele razy. Temat na piątkę, bo i hobby i nauka w jednym. Miłego dnia życzę Ci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filatelistyka uczy geografi, historii i piekna. Uczy zapamiętywać i wiele innych ważnych rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że Antoni, w dobie zbierania "pokemonów" i naklejek z czipsów, przypomniał to
stare, szlachetne , specjalistyczne hobby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoje klasery mam do dziś ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.