Facebook Google+ Twitter

Filestube.com - polska wyszukiwarka podbija świat

W obecnych czasach stworzenie czegoś unikalnego w internecie graniczy z cudem. Dwóm programistom ze Szczecina ta sztuka się udała. Stworzyli wyszukiwarkę, która jest bardzo popularna w... Stanach.

Logo serwisu Filestube.com / Fot. Red-Sky.plFilestube.com - pod tym adresem znajdziemy projekt stworzony przez szczecińską firmę. Jest to jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju jest on praktycznie nieznany. W raportach największej w Polsce firmy badającej statystyki internetowe Gemius S.A. zajmuje dopiero 10. lokatę w kategorii katalogów i wyszukiwarek z 1 mln 208 tysiącami użytkowników miesięcznie.

Kiedy i jak zrodził się pomysł na serwis?
Maciej Zawisza de Sulima: Pomysł stworzenia wyszukiwarki multimediów zrodził się w maju 2007 roku. Z Arkiem [Arkadiusz Seńko] stwierdziliśmy, że brakuje tego typu usługi na rynku internetowym. Do prac nad serwisem przystąpiliśmy w tym samym dniu, w którym pojawił się pomysł. Nie mieliśmy jeszcze nawet koncepcji na nazwę serwisu. Po dwóch dniach intensywnej pracy nad silnikiem wyszukiwania oraz grafiką, serwis ujrzał światło dzienne.

Następnie zaczęliśmy informować ludzi o jego powstaniu, zamieszczając posty na forach dyskusyjnych. Wysłaliśmy również notkę prasową do popularnych blogów IT w USA, jak np. Mashable. Ku naszemu zaskoczeniu 80 proc. tych blogów opisało nasz serwis i tak naprawdę od tego momentu serwis zaczął zyskiwać w bardzo dynamicznym tempie na popularności. Oczywiście cały czas pracowaliśmy nad udoskonalaniem serwisu i robimy to do tej pory. W międzyczasie zupełnie zmieniliśmy technologię wyszukiwania, na bardziej wydajną i efektywną.

Ile osób aktualnie zajmuje się serwisem?
- W chwili obecnej nad serwisem pracuje dwóch programistów i jeden grafik. Był okres gdy przy serwisie pracowało ok. 10 osób. Potrzebowaliśmy więcej osób kiedy uruchamialiśmy takie usługi jak wyszukiwarka video, gier flash, tekstów piosenek, darmowego oprogramowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Związane jest to z tym, że nikt nie dodał. System działa tylko jeśli ktoś inny doda coś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego ta wyszukiwarka nie znachodzi polskich stron? Np. po wpisaniu słowa folklor lub Nowogard.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.02.2010 00:48

Nie wyobrażam sobie życia bez Filestube. Genialny pomysł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.