Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25822 miejsce

Filharmonia Krakowska. Trwają próby przed premierą Orfeusza i Eurydyki

Jest to kolejna po "Wolnym strzelcu" Webera, "Parsifalu" Wagnera i "Normie" Belliniego opera w wersji koncertowej, prezentowana melomanom w krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

W Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir OstrowskiTym razem za batutą stanie jeden z najznamienitszych polskich dyrygentów - Kazimierz Kord. Pod batutą maestro usłyszymy orkiestrę i chór Filharmonii Krakowskiej oraz w partiach solowych Martę Boberską – sopran jako Eurydykę, Adama Szerszenia – baryton w partii Orfeusza i Iwonę Sochę – sopran w roli Amora.

"Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka to opera niezwykła i pełna dramaturgii. W dziele tym wyraźnie daje się odczuć zwiększona rola orkiestry i znacznie bogatsze partie chóru, co dowodzi świadomego i celowego odejścia przez kompozytora od wirtuozerii szkoły neapolitańskiej.W Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir Ostrowski

Premiera opery odbyła się 5 października 1762 roku w Burghteater w Wiedniu i z powodu zmiany podejścia do wagi operowych arii i roli chóru oraz orkiestry była dziełem bardzo reformatorskim, które sprawiło, że zupełnie inaczej zaczęto traktować treść libretta i dramaturgię przedstawień operowych, a śpiewane przez solistów partie operowe przestały być oderwanymi od reszty spektaklu popisami umiejętności wokalnych. W dziele "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka opera jest traktowana jako spójna całość.

Wersję koncertową opery Orfeusz i Eurydyka C.W. Glucka będzie można usłyszeć w piątek 27 kwietnia o godz. 19.30 oraz w sobotę 28 kwietnia o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

W Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir OstrowskiW Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir OstrowskiW Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir OstrowskiW Filharmonii Krakowskiej trwają ostatnie próby przed Orfeuszem i Eurydyką / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.