Facebook Google+ Twitter

Filip Jurzyk został najlepszym "europejskim" dziennikarzem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-05-05 15:47

Filip Jurzyk, 20-letni student prawa, został najlepszym polskim autorem w Europejskim Konkursie dla Młodych Dziennikarzy.

W konkursie wzięło udział 400 uczestników z 35 państw. Wszyscy mieli za zadanie napisać tekst na temat rozszerzenia Unii Europejskiej. Celem było skłonienie młodych Europejczyków do refleksji i podzielenia się swoimi poglądami na temat polityki unijnej dotyczącej rozszerzenia, jednocześnie dając im okazję do zaprezentowania swojego talentu dziennikarskiego. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Rozszerzenia oraz Europejskie Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy (European Youth Press).

Filip najlepszy

W Polsce zwycięzcą został Filip Jurzyk, autor artykułu „Tu na Schengen nie czekali”. Artykuł opisuje życie codzienne na pograniczu Unii Europejskiej w małym przygranicznym miasteczku Terespol, które uległo przeobrażeniu po wejściu Polski do strefy Schengen. Tekst został opublikowany w Gazecie Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji UW "Lexuss".

Jak powiedział mentor konkursu i członek jury, Jacek Żakowski, jury wybrało tę pracę, ponieważ „dobrze pokazuje mikrokontekst rozważanego głównie w skali makro procesu integracji europejskiej. Autor ciekawie uchwycił zmiany obyczajowe, egzystencjalne, kulturowe uruchamiane w związku z
przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Przypomniał też trafnie, że zmiany wywołane przez rozszerzenie sięgają dalej niż samo rozszerzenie, z czego w Polsce na ogół słabo zdajemy sobie sprawę.”

Krajowe jury w składzie: dziennikarze Jacek Żakowski, Maciej Wierzyński, Marcin Przeciszewski oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej Maciej Bury, oceniając prace brało pod uwagę zgodność treści pracy z tematyką konkursu, sposób przedstawienia problemu, wartość stylistyczną oraz wysiłek włożony w przygotowanie artykułu. Wśród kryteriów oceny był także sposób, w jaki autor opisał rozszerzenie UE, które stanowiło główny temat konkursu.

Nagrodą dla zwycięzców jest możliwość wzięcia udziału we wspólnej wycieczce, której trasa prowadzić będzie przez Belgrad, Zagrzeb aż do Lublany. W trakcie podróży młodzi dziennikarze będą mieli okazję nie tylko poznać odwiedzane kraje, ale także spotkać się z przedstawicielami świata polityki, mediów, środowisk akademickich oraz społeczeństwa obywatelskiego. Wezmą bowiem udział w konferencji zamykającej konkurs, w której będą uczestniczyć dziennikarze i politycy z różnych państw, a także członkowie krajowych jury. W czasie konferencji zostaną omówione między innymi zagadnienia, których dotyczyły nagrodzone prace.

Zapraszamy na stronę internetową konkursu w celu uzyskania dalszych informacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.