Facebook Google+ Twitter

Film "Bodkin Ras" zdobył nagrodę główną Netia Off Camera

"Bodkin Ras", czyli niekonwencjonalna historia o potrzebie akceptacji w małej społeczności, zdobyła główną statuetkę na zakończenie krakowskiego festiwalu. Jego dziewiąta edycja właśnie przeszła do historii.

Kaweh Modiri odbiera nagrodę główną w konkursie "Wytyczanie Drogi" / Fot. mat. organizatoraSpośród dziesięciu produkcji z całego świata, które liczyły na zwycięstwo w najważniejszej kategorii "Wytyczanie Drogi", najlepszy okazał się "Bodkin Ras". Holenderski reżyser Kaweh Modiri w swoim pełnometrażowym debiucie pokazał historię nieznajomego, który stara się wtopić w rzeczywistość sennego szkockiego miasteczka. Wraz z głównym bohaterem widzowie poznają losy kolejnych mieszkańców, które zostały przedstawione w konwencji dokumentu.

- Filmy biorące udział w konkursie były tak różnorodne, że z pewnością trudno było wybrać zwycięzcę. Najpierw chciałbym podziękować twórcom, którzy pokazali tutaj znakomite, inspirujące filmy oraz tym, którzy przyczynili się do mojego sukcesu - podkreślił ze sceny autor nagrodzonej produkcji. Jego niepokojący, wyrywający wszelkim znanym schematom film o ponadczasowym strachu przed nieznanym, znalazł uznanie zaproszonych na festiwal ekspertów.

Jury konkursu głównego - Podczas naszych burzliwych obrad przyjęliśmy zasadę, że o konkursowych filmach mówimy dobrze, albo wcale - podkreślił Krzysztof Zanussi, który przewodniczył jury konkursu głównego. Laureata w najważniejszej kategorii wskazał wraz z francuską fotograf Brigitte Lacombe i szkocką reżyserką Lynne Ramsay. Do reżysera i producenta zwycięskiej produkcji trafiła do podziału Krakowska Nagroda Filmowa w wysokości 100 tys. dolarów oraz specjalny grant od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dzięki niemu, Kaweh Modiri otrzyma milion złotych dotacji na realizację kolejnej swojej produkcji w naszym kraju. Ponadto jury wyróżniło również trzy inne filmy z konkursu "Wytyczanie Drogi" - „Kalifornia”, „Black” i „Córki Dancingu”. A holenderski reżyser wyjechał z Krakowa z jeszcze jedną nagrodą, przyznaną przez młodzieżowe jury festiwalu. Podobnie jak doświadczeni filmowcy, również oni wyróżnili swoim laurem "Bodkin Ras".

W sobotni wieczór rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy polski film fabularny. Nagroda w wysokości 300 tys. zł trafiła do rąk Dariusza Gajewskiego i jego produkcji "Obce Niebo". Młode polskie małżeństwo żyjące na emigracji przegrywa w zderzeniu ze szwedzką biurokracją, która odbiera im córkę. Zdesperowani bohaterowie balansują na granicy prawa, aby odzyskać dziecko powierzone rodzinie zastępczej. Specjalne nagrody trafiły również do odtwórców głównych ról w tym społecznym dramacie. Nagrody dla najlepszych aktorów trafiły do Agnieszki Grochowskiej i Bartłomieja Topy (za film "Karbala"). Międzynarodowe jury konkursu polskiego, w składzie Alexanda Byrne, Grainnie Humphreys i Billy Hopkins, wyróżniło także dwa inne polskie filmy - "Na granicy" i "Intruz".

Swoją nagrodę na krakowskim festiwalu przyznali również przedstawiciele FIPRESCI, czyli Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Za najlepszy film tegorocznej edycji święta kina niezależnego uznali " Córki Dancingi" Agnieszki Smoczyńskiej. Autorka filmu podkreśliła, że osadzona w latach 80. groteskowa historia dwóch młodych syren miała być przecież niezrozumiała dla zagranicznych krytyków, dlatego tym bardziej zaskoczona jest tym wyróżnieniem.

Przez ponad tydzień w festiwalowych seansach wzięło udział kilkanaście tysięcy widzów, którzy również głosowali na swoje ulubione filmy z obu konkursów. Najwięcej pozytywnych ocen zebrał film "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej, która otrzymała nagrodę publiczności. Swój laur na krakowskim festiwalu przyznała również Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, która za najlepszy debiut reżyserski uznała Leszka Bodziaka za „Carte Blanche”.

Podczas gali zamknięcia, prowadzonej przez duet Marcin Prokop i Magda Miśka-Jackowską, z krótkim koncertem wystąpiła Mary Komasa. W kinie Kijów.Centrum odbyła się również premiera jej najnowszego teledysku do utworu "Lost me" z modelką Anją Rubik w roli głównej. Filmowy wieczór zakończył pokaz francuskiej komedii "Up for Love" w reżyserii Laurenta Tirarda.

Podczas zakończonej właśnie kolejnej edycji Netia Off Camera, powiększyła się również Krakowska Aleja Filmowa. Do znanych nazwisk światowego kina dołączył w tym roku Krzysztof Zanussi, który w piątek został odcisk swoich dłoni. A przez ostatnie dziewięć dni, miłośnicy niezależnego kina mogli obejrzeć ponad 100 filmów. Organizatorzy wydarzenia już zapraszają na przyszłoroczną, jubileuszową 10. edycję festiwalu.

(mat. prasowe)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.