Facebook Google+ Twitter

Film "Chemia" Pawła Łozińskiego wygrał Prix Europa 2009

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-24 22:29

Film "Chemia wygrał Prix Europa 2009 w kategorii filmu dokumentalnego. W tej kategorii Polak rywalizował z trzydziestoma dwoma twórcami - dokumentalistami z różnych krajów.

"Chemia" to intymny portret ludzi chorych na raka. Ekipa pracowała w szpitalu onkologicznym 40 dni. To co wyróżnia film Łozińskiego to sposób pracy z bohaterami - zastosowanie bardzo bliskich ujęć, portretowanie twarzy, a niemal zupełne pominiecie szpitalnego otoczenia. Pozwoliło to - jak powiedział Łoziński - dotrzeć do tego, co jest naprawdę interesujące - do uczuć i myśli obecnych w rozmowach, jakie między sobą toczyli pacjenci i ich rodziny.

Uzasadniając decyzję jury wybitny dokumentalista Paul Watson - sam będący laureatem Prix Europa - powiedział, że film Pawła Łozińskiego dostarcza wiele pozytywnych uczuć. "Cześć członków naszego jury uważało na początku, że reżyser nie powinien stosować tak wielu bliskich planów. Ale po paru minutach pokazu oni zgodzili się, że mogło to być filmowane tylko w ten sposób. Reżyser wprowadził ponadto wspaniały rytm słów i ujęć. Świetna filmowa robota"- podkreślił Paul Watson.

W 13 kategoriach radiowych telewizyjnych i tak zwanych nowych mediów o laury walczyło w sumie 231 prac z 35 krajów. To największy taki festiwal na naszym kontynencie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.