Facebook Google+ Twitter

Film "Dersu Uzała". Recenzja

"Dersu Uzała" to film o przywiązaniu człowieka do przyrody, do Syberii i Tajgi, to film o tym, do czego gotowy jest człowiek w trudnych chwilach. Bajeczne kolory, piękno przyrody powodują, że ma się wrażenie, iż znalazło się w centrum Tajgi.

Plakat Filmu Dersu Uzała / Fot. scan plakatuW pierwszych scenach tego filmu pokazano wojskowego geodetę, który po kilku latach wraca do miejsca, gdzie pochował swojego przyjaciela kirgiza Dersu Uzałę. Wcześniej, obok mogiły, był głęboki niedostępny las, a obecnie przebiega tam linia kolejowa oraz jest budowana nowa wioska.

Z następnych scen dowiadujemy się, że grupa wojskowych geodetów skierowana została do Tajgi aby opracować mapy mało znanych terenów oraz przeprowadzić badania tego regionu. Pododdziałem kieruje oficer geodeta.

Zadanie dla tej grupy okazuje się bardzo trudne. Początkowo dla typowego wojskowego cwaniactwa, następują ciężkie chwile. Bezwzględna przyroda, trudne warunki terenu oraz różne zagrożenia powodują zgranie grupy i ich inne spojrzenie na powstałą rzeczywistość.

Po kilku dniach, kiedy siedzieli przy ognisku, przyszedł do nich myśliwy - samotny człowiek z Tajgi. Z początkowej wspólnej nieufności dochodzi do zaprzyjaźnienia się obu stron. Dersu okazał się nie tylko wiernym przyjacielem, ale i wspaniałym przewodnikiem.

Dersu Uzała jest człowiekiem, który podchodzi do życia w innym stylu i poglądzie. Z szacunkiem i respektem podchodzi do przyrody oraz środowiska, a szczególnie do ochrony przyrody poprzez przykładowo likwidację wszelkich zasadzek na zwierzęta wykonane przez kłusowników. Potrafi zasymilować się z przyrodą, swoim zachowaniem unikał zbędnych hałasów i poruszał się po lesie jak kot, żywił się tym, co daje tylko przyroda.

Oczywiście zarówno oficer, jak i jego grupa spotyka z wieloma przygodami i bez pomocy człowieka lasu ich podróż zakończyłaby się tragicznie. Po zakończeniu zadania przez geodetów i powrót do miasta, oficer postanawia zaopiekować swoim leśnym przyjacielem. Ale człowiek, który prawie całe swoje życie wiódł w lesie, obecnie nie potrafi się zasymilować z życiem miejskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.