Facebook Google+ Twitter

Film Dziecko Rosemary wpisany do Narodowego Rejestru Filmów przy Bibliotece Kongresu USA

Film "Dziecko Rosemary" został wpisany do Narodowego Rejestru Filmów (National Film Registry) w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. To zbiór kulturowo i historycznie znaczących produkcji, które mogą być uznane za dziedzictwo kulturowe.

 / Fot. materiały prasoweFilm "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego znalazł się obok 24 innych obrazów, które powiększyły Narodowy Rejestr Filmów. Wpisuje się tam filmy, które mają co najmniej 10 lat i mają znaczenie estetyczne, kulturowe i historyczne - podaje Gazeta.pl.

"Dziecko Rosemary" trafi do rejestru przy Bibliotece Kongresu obok takich m.in. filmów jak "Big Le­bow­ski", "Mały wiel­ki czło­wiek", "Sze­re­go­wiec Ryan" czy "Ga­bi­net figur wo­sko­wych".

Czytaj także: "Ida" z nagrodą LUX Prize. Produkcja została wyróżniona przez Parlament Europejski


Film Polańskiego miał premierę 12 czerwca 1968 r. Powstał na podstawie książki Iry Levina i traktuje o małżeństwie, które przeprowadza się do domu na Manhattanie. Wkrótce Rosemary Woodhouse zachodzi w ciążę. Niezupełnie jednak pamięta okoliczności poczęcia. W rolach głównych wystąpili Mia Farrow (Rosemary Woodhouse) i John Cassavetes (Guy Woodhouse). Film zdobył Oscara w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa, którego odebrała Ruth Gordon. Romana Polańskiego nominowano z kolei za scenariusz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z czasem stanie się obowiązkowy na lekcjach religii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.