Facebook Google+ Twitter

Film "Gorejący krzew" Holland czeskim kandydatem do Oscara

Konkurentem filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny w 2013 roku będzie obraz "Gorejący krzew" w reżyserii Agnieszki Holland zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną.

Rzeczniczka CFTA Martina Rekova poinformowała 23 września br. agencję CTK, że członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej podjęli zdecydowaną większością głosów decyzję, by zgłosić do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny w 2013 roku obraz Agnieszki Holland "Gorejący krzew". Tym samym reżyserka została konkurentką Andrzeja Wajdy, którego najnowszy film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" został wytypowany jako polski kandydat do Oscara.

W rozmowie z PAP Agnieszka Holland przekazała, że decyzja Czeskiej Akademii jest dla niej powodem do dumy i radości. "O tym, jak wspaniale przyjęto w Czechach naszą pracę, świadczy to, że moi czescy koledzy wybrali ją jako najlepszą swoją produkcję, mimo że jestem Polką" - powiedziała. W związku ze spodziewaną rywalizacją z Wajdą zaznaczyła: "To dobry znak dla naszego kina, że dwoje polskich filmowców ma szanse brać udział w tak ekskluzywnym konkursie".

Decyzja czeska jest zobowiązująca, gdyż po raz pierwszy w historii do oscarowej rywalizacji skierowano z Republiki Czeskiej film, którego reżyser nie jest narodowości czeskiej. Rekova uzasadniła ją następująco: "Nominowana trzy razy do Oscara polska reżyserka Agnieszka Holland ma do istotnego momentu czeskiej historii bliski stosunek, ponieważ w dobie okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego studiowała na praskiej (uczelni filmowej) FAMU".

"Gorejący krzew" to skrócona kinowa wersja trzyczęściowego serialu telewizyjnego pod identycznym tytułem, osnutego wokół samobójczej śmierci studenta Jana Palacha, który na początku 1969 roku podpalił się w centrum Pragi w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Został w całości zrealizowany w Czechach na podstawie scenariusza Stepana Hulika. Film wszedł do dystrybucji w czeskich kinach 12 września.

O tym, czy oba filmy polskich twórców będą rywalizowały, zdecyduje jeszcze przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS). Musi ona jeszcze potwierdzić, czy film Holland spełnia reguły konkursu. Według Rekovej CFTA kierowała się opinią czeskich prawników, że chodzi o dzieło nowe i że tym samym nie został złamany zakaz zgłaszania do nominacji filmów, które zostały już udostępnione w telewizji lub w internecie. Gdyby okazało się, że "Krzew gorejący" nie spełnia kryteriów do nagrody, zastąpiłby go film, który w głosowaniu CFTA zajął drugie miejsce, czyli "Don Juani" znanego czeskiego reżysera Jirzego Menzla.86. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 2 marca 2014 r. w Los Angeles. Lista nominowanych do Oscarów w poszczególnych kategoriach, którzy wyłonieni będą spośród kandydatów, zostanie ogłoszona 16 stycznia.

Lubisz oglądać dobre filmy w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratulcje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To będzie ciekawa rywalizacja z "Wałęsą"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.