Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13532 miejsce

Film "Ida" Pawlikowskiego jest antypolski? Reduta Dobrego Imienia domaga się zmiany czołówki filmu

Nominowana do Oscara "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdaniem Reduty Dobrego Imienia jest antypolska, więc jej czołówka musi zostać zmieniona. Fundacja chce, aby do czołówki filmu dodać informacje, że Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939 - 1945 oraz, że to niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

 / Fot. youtube/screen"Widzowie zagraniczni, którzy oglądają film Ida, nominowany do Oscara i zbierający bardzo pochlebne recenzje, mogą odebrać fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holocaustu są Polacy" - czytamy na stronie reduta-dobrego-imienia.pl.

Zdaniem Fundacji w filmie fałszowana jest prawda. Dlatego, jej członkowie wystosowali petycję do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dofinansował produkcję filmu.

Zobacz także: Polacy nominowani do Oscara - szczęśliwi i zaskoczeni (wideo)

Ich zdaniem widzowie, którzy nie znają historii Polski, mogą odnieść wrażenie, że "zabójstwa Żydów w Polsce są na porządku dziennym i że historyczne wydarzenie jakim był Holocaust jest zawiniony przez Polaków". Członkowie Fundacji uważają, że "film przedstawiając jednostkową historię doprowadza widza do fałszywych wniosków i fałszywego obrazu Polski, i wydarzeń podczas II wojny światowej".

Fundacja domaga się, aby w czołówce filmu dołączono aż sześć informacji: o tym, że Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939 - 1945, że to niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów, że za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, że tysiące Polaków zginęły oddając życie za prześladowanych Żydów, że władze Polskiego Państwa Podziemnego karały śmiercią Polaków, którzy prześladowali Żydów, i w końcu, że najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata otrzymali Polacy.źródło: reduta-dobrego-imienia.pl.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie ma w filmie zaznaczone, że Polacy są twórcami Holokaustu. Polacy maja niechlubną kartę w relacjach z Żydami czy to się podoba komuś, czy nie. Jedwabne też było. Trzeba to przyjąć do wiadomości oraz pogodzić się z tym. Byli prokuratorzy i prokuratorki Żydówki, które skazywały ludzi "nieprawomyślnych" na śmierć w "uczciwych" procesach. W Wlk. Brytanii zmarła nie tak dawno prokuratorka, której nie chciano wydać Polsce. Po za tym to jest film fabularny a nie dokumentalny. Wydaje mi się, ze to przewrażliwienie na każdym kroku bierze się albo z kompleksów. Niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filmu jeszcze nie widziałam. 6 punktów jest prawdziwych. Nie wydaje mi się by przeszkadzały filmowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki oto mail krąży w sieci. Otrzymałam 3 dni temu.

Szanowni Państwo,

za każdym razem, gdy czytam o oszczerczych wobec Polski i Polaków działaniach zagranicą, bardzo mnie to boli. Nie mam żadnych wątpliwości, że tylko prawda jest drogą do wzajemnego zrozumienia, przebaczenia oraz szacunku, a walka o nią jest wyrazem naszego honoru i troski o naszą narodową tożsamość. Szczególnie bolesne są dla mnie takie sprawy, w których sami Polacy wspierają fałszywe i antypolskie przekazy. Dlatego też chciałabym zaprosić Państwa do poparcia jak najliczniej petycji, jaką Reduta Dobrego Imienia-Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wystosowała do p. Agnieszki Odorowicz - Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w sprawie niepokojącej wymowy filmu "Ida":

http://citizengo.org/pl/15781-w-sprawie-filmu-ida

Jak pisze prezes Reduty, pan Maciej Świrski, "widzowie zagraniczni, którzy oglądają film" Ida", nominowany do Oskara i zbierający bardzo pochlebne recenzje, mogą odebrać fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holokaustu są Polacy. Dlatego Reduta Dobrego Imienia-Polska Liga Przeciw Zniesławieniom zwraca się do Dyrektor Polskiego Sztuki Filmowej, instytucji, która dofinasowała produkcję tego filmu, aby spowodowała, żeby film został opatrzony informacją, że:

1. Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945

2. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.

3. W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę, pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.

4. W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej – prześladowanych Żydów.

5. Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.

6. Instytut Yad Vashem najwięcej tytułów Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznał Polakom.

Tego rodzaju informacja wskaże widzom prawidłowy kontekst, w którym należy odczytywać fabułę filmu. Ocena artystyczna filmu jest zawsze subiektywna, jednakże nawet największe wysiłki artystyczne spełzają na niczym, jeżeli fałszowana jest prawda!"

Drodzy Państwo, podpisujmy, udostępniajmy, dzielmy się ze znajomymi! To bardzo ważna sprawa!

http://citizengo.org/pl/15781-w-sprawie-filmu-ida
Serdecznie Państwa pozdrawiam wraz z całym Zespołem CitizenGO!

Życzę dobrego tygodnia,

-----------

6 punktów . Tyle i aż tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, abstrahując od samego filmu. Twórców filmu i Instytut z pewnością wiązała jakaś umowa. Albo więc wywiązali się z umowy, albo nie. Jeśli wywiązali się, to chcąc wprowadzić dodatkowe zmiany, można ewentualne prosić, nie żądać. Chba że się nie wywiązali z umowy Tylko skąd Reduta o tym mogłaby wiedzieć?

Jest jeszcze jedna możliwość. Instytut nie wywiązał się z umowy ze społeczeństwem.
Ale jeśli nawet, to już musztarda po obiedzie. Przynajmniej jeśli o żądania chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogłupianie społeczeństwa idzie pełną parą, do potęgi n-tej... "Dyskusja" ma się toczyć w mediach bez oglądnięcia tego "antypolskiego" dzieła omałocooskarowego? Przecież ogromna część czytelników takich artykułów jak ten już zajmuje jakąś tam pozycję, aby opowiedzieć się po tej, czy po tamtej stronie, tylko bez oglądnięcia filmu...

Gdybym nie oglądał "Pokłosia", to nawet mógłbym się dać wciągnąć w dyskusję "za" bądź "przeciw", ale po tamtym doświadczeniu mogę tylko trochę pokiwać głową z politowaniem nad takim nachalnym wtłaczaniem ludziom do głów ściśle określonego stanowiska. Ba! Nawet nie znam motywów, dlaczego film zrealizowano tak, a nie inaczej. Załóżmy, że miał być antypolski. To pytam - jak inaczej twórcy mieli go zrobić? Jeżeli natomiast twórcy świadomie chcieli np. zastosować taką konwencję, bo tylko wtedy mogli liczyć na międzynarodową przychylność, to też inaczej byśmy musieli oceniać samych twórców.

Jednym zdaniem - zbyt dużo niejasności i przed obejrzeniem filmu nie opowiadam się po żadnej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reduta chce bronić atakując dowcipami.
Pan Pietrzak, członek Rady Fundacji, musi mieć głos przekonujący.

Ciekawe co na to Polacy.
Chcącym czynnie wyrażać własne zdanie oferuję niedrogo transparenty:
"Je suis Ida" albo "Je suis Reduta". Do wyboru. Komplecik w promocji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.