Facebook Google+ Twitter

Film, kamera, akcja! - czyli Wrocław mekką kina!

We Wrocławiu startuje Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów Interscenario 2008. Jedyna w swoim rodzaju okazja by poznać i lepiej zrozumieć zasady powstawania scenariuszy, które są sercem i duszą każdego filmu.

plakat promocyjny / Fot. interscenarioDziś rozpoczyna się druga edycja międzynarodowego festiwalu scenarzystów Interscenario 2008. Podobnie jak przed rokiem miejscem spotkań scenarzystów, twórców filmowych i wszystkich miłośników dużego ekranu będzie Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

- Festiwal jest doskonałym miejscem, w którym młodzi, scenarzyści mają szansę wymienić się poglądami, umiejętnościami i po prostu ze sobą porozmawiać. Podczas poprzedniej edycji okazało się, że uwielbiają oni dyskutować na temat swoich projektów. Chcemy stworzyć im ku temu okazję. - mówił Robert Gonera, producent Interscenario.

Czeka nas zatem moc atrakcji. Podczas tegorocznej edycji odbędą się koncerty, pokazy filmowe oraz warsztaty scenariuszowe. Organizatorzy w celu jak najlepszego ukazania zasad panujących w świecie scenarzystów zaprosili wybitne filmowe osobowości. Wśród gości znaleźli się między innymi: Radosław Piwowarski, Joanna Kos-Krauze, Wojciech Tomczyk czy Krzysztof Krauze.

Uczestnicy chcący lepiej poznać okoliczności powstawania pomysłów i idei na dany scenariusz, będą mieli okazję wysłuchać każdego z twórców. Na spotkaniu przed projekcją każdego obrazu jego autorzy będą opowiadać o tym jak to się stało, że wymyślili właśnie taki pomysł na film. Ponadto powiedzą czym kierowali się podczas tworzenia poszczególnych dział filmowych.

Wszyscy przybyli będą mieli okazję zobaczyć filmy Czecha Jana Hřebejka takie jak: "Piękność w opałach" czy "Na złamanie karku". Ponadto podczas festiwalu wyświetlane będą: "Kochankowie mojej mamy" (reż. Radosław Piwowarski), "Palermo Shooting" (reż. Wim Wenders), "Gry uliczne" (reż. Krzysztof Krauze) czy wszystkim kino maniakom dobrze znane "Mój Nikifor" i "Dług".

Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję sami sprawdzić się w roli scenarzystów. Podczas warsztatów, które prowadzić będą m.in. Leszek Wosiewicz, Petr Jarchovský, Jan Hřebejk każdy z obecnych pozna parę podstawowych zasad jakie panują w świecie filmu. Różnorodna tematyka warsztatów, od "Reżyserii jako sztuki czytania scenariusza" do "Bohatera w filmie fabularnym", gwarantuje, że każdy miłośnik dużego ekranu znajdzie coś dla siebie.

- Interscenario to pierwsza tego typu impreza na świecie. Nasz Festiwal ma wyłonić nie tylko najlepszy scenariusz, ale zdolnych ludzi, którzy chcą się rozwijać w kierunku scenopisarstwa. Chcemy, by poczuli się docenieni - opowiada Gonera.
Nie zabraknie również okazji do dyskusji. Pytania jakie w tym roku głównie zadają organizatorzy mają nam dać odpowiedź, czy w dzisiejszych czasach film ma jeszcze coś do powiedzenia.

W trakcie trwania festiwalu odbędzie się konkurs na scenariusz filmowy, Jego zwycięstwa zgarnie nagrodę w wysokości 50 tys zł. ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocław Rafała Dutkiewicza.

Festiwal potrwa do niedzieli 30 listopada. Wstęp na projekcje filmowe jest bezpłatny, natomiast do udział w warsztatach uprawnia karnet, którego cena wynosi 199 zł. Wszelkie dodatkowe informacje na stronie www.interscenario.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.