Facebook Google+ Twitter

Film "Kasanci z Jaty" nagrodzony w Zamościu

Reportaż "Kasanci z Jaty" w reż. Marii Wiśnickiej nagrodzony został na 3. Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią”. Jest to dokument o oddziale AK Wacława Rejmaka „Ostoi”. W filmie występują również świadkowie tamtych wydarzeń.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiW filmie żołnierze AK z obozu leśnego w Jacie wspominają tajne harcerstwo, początki konspiracji w Łukowie i Stoczku Łukowskim, akcje dywersyjne Kedywu oraz przybycie na teren Obwodu Łuków AK Wacława Rejmaka ps. Ostoja.

- Używało się wówczas kasanci, ostojacy albo akowcy - wspominał jeden z filmowych bohaterów, Ryszard Grafik przewodniczący koła ŚZŻ AK w Łukowie.

- Słowo kasanci używane przez ludność wiejską było bardzo często - uzupełniał płk Przemysław Jaskorzyński ps. Cand. - Kasanci przyszli, kasanci odeszli...

 / Fot. Jerzy Kirzyński- w 2012 r. przebywaliśmy, rzecz można turystycznie w Łukowie i wybraliśmy się na uroczystość do Jaty. Zrobiliśmy / Fot. Jerzy Kirzyński krótki reportaż, na własny użytek. I okazało się, że to wspaniałe środowisko kombatantów, piękne miejsca, a ponadto nikt w Polsce nie wie kto to kasanci. Zaintrygowało mnie to magiczne słowo - mówiła w czasie pobytu w Łukowie reż. Maria Wiśnicka.
- I to był początek scenariusza naszego filmu. Wpadliśmy na pomysł, że ci wspaniali ludzie opowiedzą swoimi słowami i tamtych dniach. Cieszmy się, że świadkowie historii żyją, chcą wspominać i się z nami spotykać.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Kasanci, jak ustaliliśmy pochodzi od kasować, dywersanci i partyzanci- wyjaśnił Robert Wysokiński skarbnik  / Fot. Jerzy KirzyńskiTowarzystwa Przyrodniczo-Historycznego Orlik. Człowiek niezwykle skromny, mający znaczny udział w produkcji nagrodzonego dokumentu reż. Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.