Facebook Google+ Twitter

Film "Miasto ruin" już na ekranie. Szok i groza

Groza zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie realizmem, szok - takie uczucia towarzyszą widzowi podczas oglądania zaledwie 5-minutowego filmu. Dziś w Multikinie w Złotych Tarasach odbył się przedpremierowy pokaz "Miasta Ruin". Od 1 sierpnia będzie można go obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 / Fot. Platige ImageWiosna, rok 1945. Liberator obniża lot poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, a chwilę później znajduje się nad rejonem niedawnych walk powstańców i zburzoną Warszawą. Tak rozpoczyna się "Miasto ruin", pierwsza w Polsce cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego podczas II wojny światowej, wykonana w technice 3D.

Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało się na film, którego podstawą były zdjęcia lotnicze. Studio Platige Image, któremu powierzono realizację projektu, wkrótce uświadomiło sobie, że stawia on ogromne wyzwanie technologiczne i historyczne. - Na niespotykaną dotąd skalę musieliśmy stworzyć za pomocą grafiki komputerowej tak ogromne miasto, coś czego do tej pory nikt nie zrobił - mówi prowadzący projekt, Michał Gryn.

Bardzo trudno za pomocą samych słów opowiadać o tym, czym był ten akt totalitarnej inżynierii społecznej, jaki wykonali Niemcy w Warszawie w 1944 roku, niszcząc miasto i przenosząc jego mieszkańców - mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor MPW.  / Fot. Platige Image

W ramach projektu została wykonana baza danych zawierająca elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane Warszawy według stanu na kwiecień 1945r. Powstały film to ponad pięć minut przelotu odbywającego się z rzeczywistą prędkością samolotu. By dokładnie rozpoznać poszczególne miejsca, widz z pewnością będzie musiał obejrzeć go kilkakrotnie.  / Fot. Platige Image

Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, zaskakując swoją wielkością i realnością nawet historyków i varsavianistów. Ridley Scott w "Gladiatorze" odtworzył mały fragment rzymskiego Koloseum, my postanowiliśmy zbudować całe miasto... - mówi Jan Ołdakowski.  / Fot. Platige Image

W fazie przygotowawczej Damian Nenow, reżyser "Miasta ruin" odbył wraz z zespołem lot helikopterem nad współczesną Warszawą, trasą zbliżoną do trasy filmowego Liberatora. Materiał zarejestrowany kamerą posłużył do zaplanowania wszystkich parametrów wirtualnego lotu. - Nagle się okazuje, że to co nam się wydawało, że będzie na pierwszym planie, jest na drugim albo na trzecim albo jest niewidoczne. Zamek Ujazdowski wygląda na mniejszy niż w rzeczywistości. Wykonanie wielu szczegółów bez tego lotu byłoby niemożliwe - mówi Piotr Śliwowski, kierownik projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Kazimierz Tratkiewicz
  • Kazimierz Tratkiewicz
  • 29.08.2010 23:56

Czy dla tych co nie mogą być w Warszawie będzie szansa żeby zobaczyć ten film w swoim mieście? Czy na zdjęciach można by umieścić opis na odnośniku miejsca na którym stał ważniejszy obiekt?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Tratkiewicz
  • Kazimierz Tratkiewicz
  • 29.08.2010 23:51

Czy dla tych co nie mają możliwości być w Warszawie jest jakaś szansa na obejrzenie tego filmu? Zdjęcia i opis już robią wrażenie. Identyfikacja poszczególnych fragmentów miasta jest trudna. Czy do miejsc gdzie stały ważniejsze budynki nie dałoby się dodać opisu na odnośniku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdjęcia robią ogromne wrażenie, aż trudno wyobrazić sobie jakie emocje towarzyszą oglądaniu filmu; chciałabym aby w szkołach pokazywano takie produkcje, każdy uczeń miałby świadomość tamtych, jakże trudnych dni...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.07.2010 17:04

Czekam z niecierpliwością na możliwość obejrzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muzyka jest świetna. Aż ciarki przechodzą. Polecam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już zdjęcia w artykule robią wrażenie. Film musi być być wyjątkowy, szczególnie, że jest zrobiony w 3D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.