Facebook Google+ Twitter

Film o niepełnosprawnych zrobiony przez niepełnosprawnych

„Baśka, kameruj!” to niecodzienny film, bo nakręcony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie ma tam miejsca na użalanie się nad swoimi słabościami, bo w Domu Pomocy Społecznej życie po prostu tętni na całego.

 / Fot. Gabriela MruszczakDokument „Baśka, kameruj!” to ciepła opowieść o tym, co się stanie, gdy mieszkańcy placówki opiekuńczej przejmą w ręce kamerę i mikrofon. Gdy jedna ekipa filmowa stara wykazać się absurdalnym profesjonalizmem, druga próbuje „na kamerę” podrywać żeński personel placówki. Kinowa premiera filmu odbędzie się podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.

- Film jest swego rodzaju eksperymentem, ponieważ pierwszy raz moją ekipą filmową byli niepełnosprawni. - mówi reżyser Gabriela Mruszczak. - Każdy dzień zdjęciowy przynosił niespodzianki i to dosłownie. Trudno było przewidzieć, kto stanie za kamerą, kto będzie realizował materiał i kogo przyjdzie nam nagrywać. Praca była trudna i daleka od zaplanowanego scenariusza - to niekończące się zmiany w konspekcie, który po szybkich korektach i tak na każdym kroku wymykał się spod kontroli.

Uczestnikami projektu filmowego były osoby z różnymi niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. Ci, którzy zostali włączeni do prac realizacyjnych, jednocześnie stali się głównymi bohaterami. Kiedy osoby z niepełnosprawnością wykonywały swoją pracę, jedna z kamer obserwowała ich zachowanie i relacje z otoczeniem. Tym samym kamera weszła w życie mieszkańców DPS, w ich troski, obawy, zachwyty i zabawę, a widz ma możliwość obserwowania bez żadnych barier, jak wygląda prawdziwe życie mieszkańców placówki.

 / Fot. Gabriela MruszczakZdjęcia do filmu „Baśka, kameruj!” kręcone były na terenie krakowskiego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej oraz podczas leśnych wycieczek rehabilitacyjnych.

- Dla naszych podopiecznych plan filmowy był zupełnie nowym doświadczeniem i po prostu ciekawą przygodą. Wciąż żywo wspominają tę nietypową dla nich odskocznię od codzienności – mówi Dorota Suchan, kierownik działu terapeutyczno-socjalnego DPS.

- Praca z niepełnosprawnymi wymagała wielkiej pokory i cierpliwości. Bywało tak, że wyznaczeni do zdjęć realizatorzy nie stawiali się na planie, bo na przykład zapomnieli sobie, gdzieś sobie wyszli, albo też z kimś się w międzyczasie pokłócili i bojkotowali pracę. Wtedy musieliśmy szybko uzupełniać skład drużyny o ludzi przypadkowych – mówi Mruszczak. - Dopiero z czasem wykrystalizowała się nam czteroosobowa ekipa, z którą przy dużej dozie szczęścia udało się dobrnąć do finału.

Producent filmu, Bogusław Sobczak pokreślił, że produkcje z udziałem osób z niepełnosprawnością nie należą do powszechnych. - Zamierzeniem filmu było przyczynienie się do pozytywnej zmiany w postrzeganiu niepełnosprawnych - wyjaśnił.

Dokument będzie emitowany na antenie TVP Kraków oraz w wersji skróconej udostępniony na specjalnej stronie internetowej: baskakameruj.blogspot.com. Premiera kinowa będzie miała miejsce podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni.

Film "Baśka, kameruj!" powstał przy współpracy z fundacją Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.