Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11381 miejsce

Film o rotmistrzu Pileckim trafi na ekrany jesienią. Fabularyzowany dokument będzie trwał 100 minut

Premiera fabularyzowanego dokumentu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim została przesunięta na jesień. Trwający sto minut film jest już gotowy i trafi na ekrany w rocznicę deportacji rotmistrza do KL Auschwitz.

 / Fot. Domena publicznaJak zaznacza Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem filmu, wpływ na przesunięcie daty jego premiery miał fakt przemilczenia roli Pileckiego w Auschwitz podczas uroczystości związanych z 70. rocznicą oswobodzenia tego byłego niemieckiego obozu zagłady i koncentracyjnego. – To skłoniło nas do poszukiwania innego terminu. Uznaliśmy, że przypadająca we wrześniu 75. rocznica deportacji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz jest najlepszym czasem na premierę – tłumaczy Wasztyl.

Dodaje, że będzie to okazja, aby w pełni przypomnieć bohaterstwo rotmistrza. Pilecki był dobrowolnym więźniem Auschwitz, organizował tutaj ruch oporu, był autorem pierwszego raportu dotyczącego funkcjonowania obozu i Holokaustu. Reżyser filmu Mirosław Krzyszkowski podkreśla, że podczas pracy nad filmem sięgnięto po teksty bohatera, w tym wspomnienia, raport obozowy i poezje.

– Pozwoliło to nam oddać mu główny głos w filmie – mówi Krzyszkowski. W ten sposób udało się zbudować historię człowieka, która będzie zrozumiała nie tylko dla Polaków.

Czytaj także: Ida zdobyła nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Na gali triumfował film Boyhood (wideo)


W postać Pileckiego wcielił się Marcin Kwaśny. – Spotkanie z Witoldem Pileckim było szczególnym przeżyciem – podkreśla aktor. Jak dodaje przygotowując się do roli odkrył niezwykłego człowieka. Film powstał wyłącznie dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej bez wsparcia państwowych instytucji. Budżet filmu zamknął się kwotą 250 tys. zł.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.