Facebook Google+ Twitter

Film o tragedii więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-28 09:14

"KL Stutthof - fabryka śmierci" taki tytuł ma nosić film, który planuje nakręcić gdański reżyser Wiesław Kwapisz. Będzie to fabularyzowana produkcja. Z założenia film nie będzie pokazywał tylko suchych dat i liczb z czasów istnienia niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Filmowcy będą kręcić materiał w Muzeum Stutthof / Fot. Anna Arent-MendykReżyserowi zależy, aby bohaterowie nie byli anonimowi. Z tysięcy więźniów mają wyłonić się konkretne nazwiska, losy i przeżycia. - Najbardziej zależy mi na pokazaniu tego, z czym spotkali się więźniowie za kolczastymi drutami. Zwierzęcy strach, potworny głód, poniżanie, wyniszczająca praca. Mój ojciec był w jednej z pierwszych grup gdańszczan, które osadzono w Stutthofie. Dlatego w filmie pojawią się także wątki osobiste - mówi Wiesław Kwapisz.

Scenariusz oparty jest na wspomnieniach więźniów, m.in. spisanych przez ojca Wiesława Kwapisza. Dodatkowo te relacje będą uzupełniane dokumentalnymi wątkami.
- Do takich miejsc jak Stutthof trafiali ludzie piękni, w sile wieku, często przekonani, że nic im nie grozi, bo chroni ich międzynarodowe prawo - relacjonuje opowieść jednego z więźniów Wiesław Kwapisz.

- Jednak dla nazistów żadne konwencje i przepisy nic nie znaczyły. Za obozowymi drutami mordowali każdego, kto przekroczył bramę. Dla 65 tysięcy kobiet, dzieci i mężczyzn kilkunastu narodowości KL Stutthof stał się cmentarzem. Mordercza machina łamała ofiary fizycznie i psychicznie. To chcę pokazać.

Realizacja i termin zakończenia przedsięwzięcia uzależnione są od... pogody.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.