Facebook Google+ Twitter

Film "Przeminęło z wiatrem" ma 70 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-15 18:35

Amerykański przebój kinowy wszechczasów "Przeminęło z wiatrem" ma 70 lat. Premiera filmu według bestsellerowej powieści Margaret Mitchell odbyła się wieczorem 15 grudnia w Atlancie. Od tego czasu tylko w kinach nie licząc pokazów telewizyjnych, obraz obejrzało ponad pół miliarda ludzi.

Film zdobył 8 Oscarów, w tym za najlepszy film, dla Vivien Leigh jako Scarlett i za zdjęcia do pierwszego filmu w technikolorze. Niezapomniany Clark Gable jako Rhett zadowolił się tylko nominacją. Jako pierwszy afroamerykański aktor w historii Oscara zdobyła Hattie McDaniel, która zagrała rolę służacej Scarlett, Mammy.

Film i książka opwiadają o wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Spełniły ważną społeczną rolę, przypomniały o tradycyjnych wartościach pokonanego i poniżonego w wojnie Południa, jak przywiązanie do ziemi, do tradycji i do europejskich korzeni.

Superprodukcja "Przeminęło z wiatrem" zarobiła blisko 2 i pół miliarda dolarów, a jej budżet to 4 miliony dolarów - za taką kwotę można było wówczas nakręcić 40 filmów fabularnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.