Facebook Google+ Twitter

19 miejsce

Film: pt. „Sami swoi” powstał 50 lat temu

Pierwotnie komedia miała nosić tytuł: I było święto. Obsada aktorska wzbudziła szereg kontrowersji. W filmie nie wszystkie postacie mówią głosami aktorów, których widzimy na ekranie.

Figura Kargula i Pawlaka autorstwa Leri Papidze / Fot. Małgorzata MichalukPremiera filmu odbyła się 15 września 1967 roku. Pierwotnie komedia miał nosić tytuł: „I było święto” - w nawiązaniu do słuchowiska radiowego, w którym po raz pierwszy pojawiły się postacie Kargula i Pawlaka. Przedstawiciele Zespołu Filmowego Iluzjon zlecili twórcy audycji - Andrzejowi Mularczykowi napisane na jej podstawie scenariusza filmowego. Reżyserii komedii podjął się Sylwester Chęciński.

Film został nakręcony w wersji czarno -białej, wersja koloryzowana powstała dopiero w 2000 roku.

Fabuła

Film opowiada o losach dwóch skonfliktowanych rodzin Pawlaków i Kargulów, które tuż po zakończeniu II wojny światowej zmuszone zostały do opuszczenia Kresów Wschodnich i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. Konflikt zwaśnionych rodzin rozpoczął się wiele lat wcześniej. Przed wojną Kargul zaorał pole Pawlaka na trzy palce, co doprowadziło do ogromnej kłótni w trakcie, której polała się nawet krew, z tego powodu Jaśko Pawlak musiał uciekać do Ameryk…

Obsada

W postacie Kargula i Pawlaka wcielili się aktorzy Wacław Kowalski i Władysław Hańcza. W ekipie filmowej obsada wywołała cały szereg kontrowersji. Wiele osób nie wyobrażało sobie Hańczy w roli prostego chłopa. Pan Władysław znany był wcześniej z wielu wybitnych kreacji teatralnych, głównie dramatycznych. Jeżeli chodzi o Wacława Kowalskiego - to na początku lat 60. XX wieku - był aktorem mało znanym. Mularczyk na wiadomość, że to on wcieli się w postać Pawlaka przewidywał klapę filmu… Stało się jednak inaczej.

W filmie nie wszystkie postacie mówią głosami aktorów, których widzimy na ekranie. I tak, Bolesław Płotnicki podłożył głos pod kwestie wypowiadane przez Hańczę, który starał się, co prawda mówić gwarą kresową, ale mu to nie wychodziło. Po zakończeniu zdjęć Hańcza musiał pójść do szpitala, wykorzystał tę sytuację reżyser i zaangażował Płotnickiego. Z kolei głosu Jadźce - którą grała Ilona Kuśmierska - użyczyła Elżbieta Kępińska. Dlaczego? Szkoła teatralna, do której uczęszczała Kuśmierska nie wyraziła zgody na jej udział w postsynchronach do filmu. Trzecia podmiana dotyczyła aktorki wcielającej się w rolę matki Pawlaka - Natalii Szymańskiej, ona również - w ocenie Chęcińskiego - nie sprostała zadaniu, dlatego wykorzystano głos Ireny Malkiewicz - Domańskiej.Figura Kargula i Pawlaka autorstwa Leri Papidze. / Fot. Małgorzata Michaluk

Zdjęcia autorstwa Stefana Matyjaszkiewicza kręcono głównie w dolnośląskiej wsi Dobrzykowice, miasteczku Lubomierz a także Sobótce Zachodniej i Czernicy Wrocławskiej. W tej pierwszej miejscowości organizowany jest od wielu lat Festyn: Sami swoi, który zainaugurował swoją działalność w 2003 roku.

Sukces komedii zaowocował powstaniem kolejnych produkcji: Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977). Polacy pokochali trylogię.

Kargul i Pawlak

Obchody pięćdziesięciolecia filmu trwają od początku bieżącego roku, w związku z tym odbyło się już szereg imprez okolicznościowych m.in. w trakcie tegorocznego Festynu: Sami swoi, w dniu 27 sierpnia odsłonięto figury Kargula i Pawlaka. Ich autorem jest rzeźbiarz Leri Papidze.


Na podstawie:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,19501222,sami-swoi-od-kuchni-wszyscy-na-planie-widzieli-ze-kowalski.html#TRwknd
https://www.wykop.pl/link/3057149/osiem-ciekawostek-z-filmu-sami-swoi/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sami_swoi

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ten film się nie starzeje...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za każdym razem, gdy oglądam ten film, odkrywam nowe smaczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, ciekawe postacie z filmu, na którym można się było pośmiać do łez. Dzięki za przypomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za przypomnienie o starym filmie, który oglądałam wiele razy i kolejne filmy również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wolę wersję oryginalną czarno-białą i oczywiście sceny dotyczące kota :), trzecia część najsłabsza bo kazano reżyserowi/scenarzyście wyśmiać wszystko to co amerykańskie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca opowieść o kultowym filmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.