Facebook Google+ Twitter

Film "Strasznie Szczęśliwi" najlepszy na Festiwalu w Karlowych Warach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-12 23:08

Główną nagrodę 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach otrzymał duński film „Strasznie szczęśliwi".

Szczególne wyróżnienie zyskała czesko-polska produkcja „Bracia Karamazow".

Kryształowy Globus, Grand Prix karlowarskiego festiwalu za najlepszy film fabularny, odebrał duński reżyser Henrik Ruben Genz za opowieść o młodym policjancie z Kopenhagi, przeniesionym za karę do małego, prowincjonalnego miasteczka. Genz zrealizował ten obraz w krainie swego dzieciństwa, a to jak mówił - jest dowodem, że nie trzeba szukać daleko, by osiągnąć sukces - dobry film można nakręcić we własnym domu.

Nagrodą specjalną jury wyróżniło obraz „Fotograf", który do Karlowych Warów przywiózł Indonezyjczyk Nan Triveni Achnas. Szczególne wyróżnienie zdobyły ex aequo czesko-polska produkcja Czecha Petra Zelenki „Bracia Karamazow" - przełożona na język kina i osadzona w industrialnej scenerii teatralna inscenizacja powieści Fiodora Dostojewskiego - oraz „Detektyw" Węgra Atilli Gigora.

Zelenka otrzymał też nagrodę Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, ale nie był zachwycony oboma wyróżnieniami. Marzyło mu się powtórzenie sukcesu sprzed sześciu lat, kiedy to on odbierał Kryształowy Globus za „Rok diabła". Podczas gali kończącej festiwal przepraszał i obiecywał poprawę w przyszłości. W konkursie filmów dokumentalnych jury wyróżniło węgiersko-fiński film Gyuli Nemesa „Utracony świat" i brytyjski obraz „Człowiek na linie" Jamesa Marsha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.