Facebook Google+ Twitter

Film "Wołga, Wołga". Recenzja

Komedia filmowa wzorowana na amerykańskich musicalach. Akcja filmu toczy się głównie na rzece Wołga. Co prawda ma prowincjonalne wartości artystyczne, ale tak przed wojną, jak teraz, mimo zmiany klimatu jest-z uwagi na temat - chętnie oglą

Plakat filmu Wołga, Wołga / Fot. Plakat filmuZa rządów generalissimusa Józefa Stalina na wielu imprezach kulturalnych "Wołga, Wołga" była pokazywana obowiązkowo. Film ten był ulubioną rozrywką radzieckiego wodza. Z uwagi na swoją treść był typową propagandową farsą i obnażał prowincjonalnych dygnitarzy.

Głównym tematem jest walka regionalnych artystów z przybyłym muzykiem o to, kto jest lepszy. Mimo że w miejscowości jest orkiestra oraz zespół artystyczny, prowincjonalny dygnitarz Bywałow twierdzi, że w rejonie nie istnieje życie artystyczne. Bohater śni, że otrzyma zaproszenie do Moskwy.

Początek filmu rozgrywa się na promie. Wśród pasażerów płynie listonoszka Dunia, która wiezie między innymi pilny telegram dla partyjnego bonza. Na tym samym promie płynie młody muzyk. Niestety ma miejsce awaria promu. Zniecierpliwionemu dygnitarzowi przekazują podsłuchaną na brzegu wiadomość, że listonoszka wiezie dla niego pilny telegram, ale z uwagi na awarię promu nie jest mu w stanie go dostarczyć.

Na promie dochodzi pomiędzy listonoszką i muzykiem do sprzeczki. Natomiast z brzegu boss krzyczy, aby listonoszka przekazała ustnie treść telegramu. Osoby z promu starają się razem przekazać telegram.

Z treści wiadomości okazuje się, że bohater ma wytypować zespół regionalny na konkurs do Moskwy. Okazuje się, że ma do wyboru dwóch "kandydatów": kapelę regionalną i drugą, zorganizowany przez przybyłego muzyka. Następuje rywalizacja oraz walka o prawo do wyjazdu.

Przez długi okres film był przebojem ekranów w ZSRR, a po wojnie w państwach bloku radzieckiego. Dzięki wspaniałej grze ówczesnej gwiazdy filmu radzieckiego Lubow Orłowej, która grała listonoszkę Dunię oraz muzyce Dunajewskiego, film posiada wiele miłych skocznych taktów muzycznych przyjemnych dla ucha.

Mimo wielu lat dalej jest popularnym filmem. Jest to typowy musical w formie romantycznej komedii ówczesnego okresu. Film warto zobaczyć oraz posiadać we własnej filmotece.

Film powstał w 1938 roku w ZSRR. Reżyserem jest Grigorij Aleksandrow, muzykę skomponował Izaak Dunajewski, czas projekcji 108 minut. Natomiast w obecnej wersji i na DVD w Polsce jest w dystrybucji od lutego 2009. Przeciętna jakość polskich napisów i lektora czytającego fragmenty tekstów z filmu.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.