Facebook Google+ Twitter

Filmoteka Narodowa prezentuje: "Chopin. Filmowe motywy"

W ramach Roku Chopinowskiego Filmoteka Narodowa przygotowała trzypłytowe wydawnictwo "Chopin. Filmowe motywy." Startuje także strona internetowa poświęcona obecności Chopina w kinematografii światowej.

Filmoteka Narodowa / Fot. Marcin ŁobodowskiPrezentacja wydawnictwa i strony internetowej odbyła się dzisiaj w siedzibie Filmoteki Narodowej. Wyniki pracy zespołu dumnie zaprezentował Tadeusz Kowalski- Dyrektor Filmoteki:

- To nasz wkład w obchody Roku Chopinowskiego. Kosztowało nas to bardzo wiele pracy. Projekt wystartował już w 2009 roku. Współpracowaliśmy z Zespołem Restauracji Taśmy Filmowej. Ostatnie pół roku było szczególnie intensywne, ale możemy zaprezentować już rezultaty naszej pracy.

Nie było łatwe, bo płyty zawierają unikalne materiały. Jest tutaj pierwszy polski film biograficzny o Chopinie w reżyserii Aleksandra Forda - "Młodość Chopina" z 1951 roku. Na uwagę zasługuje także krótkometrażowy film muzyczny Eugeniusza Cękalskiego "Utwory Chopina w kolorze" z 1944 roku. To między innymi te pozycje kosztowały zespół dużo wysiłku. Taśma filmowa, na której się znajdowały, była zdeformowana i porysowana. Obraz był niestabilny, niekiedy pojawiały się żółte plamy lub sklejki. Dźwięk miał słabą jakość. Po konserwacji i digitalizacji, rekonstrukcji obrazu i dźwięku, materiał mógł trafić na płyty. Ponadto współczesny film biograficzny "Chopin. Pragnienie miłości", został umieszczony w jakości HD. Oprócz innych tytułów filmowych, zestaw uzupełnia broszura dotycząca wątków chopinowskich w filmach całego świata.
Tadeusz Kowalski prezentuje dzieło Filmoteki Narodowej. / Fot. Marcin Łobodowski
Nakład wydawnictwa to na początek 6 tys. egzemplarzy. Dostępne są trzy warianty: z czarnym paskiem - DVD, z szarym paskiem - Blu-ray Disc, oraz specjalna wersja vipowska w obszerniejszym pudełku. Nie będzie można jednak kupić ich w sklepie:
- Chcieliśmy zrobić coś, co różni się od masowo wydawanych produktów. Płyty nie będą sprzedawane w sklepach, ale nie powinny być trudno dostępne. Będą towarzyszyły ważniejszym imprezom filmowym, zostały przekazane placówkom dyplomatycznym i instytucjom kultury w kraju i za granicą. Być może będą przekazane szkołom. - tłumaczy Tadeusz Kowalski.

Dziennikarze rozmawiają z twórcami. / Fot. Marcin ŁobodowskiRównocześnie w internecie wystartowała strona www.filmowychopin.pl, która zawiera zaawansowaną wyszukiwarkę ponad stu tytułów filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych z osobą i twórczością Fryderyka Chopina. Są tu także kroniki filmów, w których utwory kompozytora są ilustracją muzyczną. Designe strony nawiązuje do wydawnictwa płytowego, wszystko wygląda estetycznie i przejrzyście za sprawą Oli Kot, która współpracuje z Filmoteką.

"Chopin. Filmowe motywy" i strona www.filmowychopin.pl, to nie tylko hołd złożony kompozytorowi przez Filmotekę Narodową, ale także wspaniały zbiór wyjątkowych materiałów. Materiałów, które pozwalają spojrzeć na Chopina od innej strony, zobaczyć go jako postać filmową. Trzeba przyznać, że choć kino narodziło się już po śmierci kompozytora, na ekranie
prezentuje się on nadzwyczaj dobrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.