Facebook Google+ Twitter

Filmowa prawda o Śląsku!

Współautorzy: Barbara Podgórska

21 października, w ramach XIX edycji Rudzkiej Jesieni Kulturalnej, można było obejrzeć m.in.: pełnometrażowy film Eugeniusza Klucznioka pt. "Bajzel po polsku".

Kluczniok / Fot. Adam K. PodgórskiW restauracji „Parkowa”, w Rudzie Śląskiej, w Bielszowicach odbyło się spotkanie połączone z prezentacją filmów o Górnym Śląsku. Pokazano pełnometrażową projekcję Eugeniusza Klucznioka „Bajzel po polsku”, o codziennych perypetiach załogi pewnego przedsiębiorstwa. Przy nich wyczyny sławetnych „Sąsiadów” z kreskówki, to pikuś. Mały pikuś!

Następnie wyemitowano film w reżyserii Mariana Makuli i Jacka Trytko pt. „Karasol” o losach kopalni „Polska - Wirek” w Kochłowicach i głośnej akcji protestacyjnej górników w stolicy. Na koniec widzowie obejrzeli obraz zrealizowany przez Antenę Górnośląską i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z cyklu „Górnośląskie odkrywanie świata” (reżyser: Wojciech Sarnowicz). Pokazuje on skomplikowane dzieje Silesia Superiore, od zarania konfliktów polsko-czeskich, aż do czasów najnowszych. Dość powiedzieć, że tylko w XX wieku, niektórzy mieszkający tu ludzie sześciokrotnie zmieniali przynależność państwową (!). Komentarz do tego filmu wygłosił dr Jerzy Gorzelik przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. Zebrani mieli również okazję porozmawiać z twórcami filmów.

Makula / Fot. Adam K. PodgórskiPokaz, dzięki gościnności Hieronima Kasicy, właściciela restauracji, zrealizowała Agencja Artystyczna Makula i Śląska Ferajna w kooperacji z Silesia Film, przy wsparci Andrzeja Stani prezydenta miasta i Andrzeja Trzcińskiego, naczelnika Wydziału Kultury. Podobne imprezy pod wspólną nazwą: „Śląskie klimaty” trwały trzy dni, od 19 do 21 października. Będą one kontynuowane w przyszłości, a od wiosny - także na wolnym powietrzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Śląskich klimatów nigdy dość w ogólnopolskich mediach! I za to oczywiście piąteczka:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.