Facebook Google+ Twitter

Filmowa uczta w Kazimierzu i Janowcu. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi dobiegł końca

Jak co roku do Kazimierza Dolnego oraz Janowca nad Wisłą zjechali się miłośnicy filmów. Na tegorocznej edycji Festiwalu Dwa Brzegi triumfował "Mazurek" Julii Kolberger oraz "Sugar Man" Malika Bendjelloul.

Plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym/Janowcu nad Wisłą / Fot. Fot. Materiały prasoweFestiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym - Janowcu nad Wisłą odbywał się od 27 lipca do 4 sierpnia. W sobotę, 3 sierpnia, uczestnicy festiwalu poznali zwycięzców konkursu filmowego.

Główną nagrodę w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymał film "Mazurek" w reżyserii Julii Kolberger. Wygrał bardzo wysoką średnią głosów jury, ponieważ zdobył aż 9,12 pkt. Reżyserka zrealizowała go w ramach projektu "30 minut" Studia Munka. "Mazurek" opowiada o jednym dniu z życia pewnej rodziny. Jego bohaterka Urszula przygotowuje wielkanocne śniadanie, na które ma przyjść jej córka z narzeczonym. Okazuje się jednak, że narzeczony jest dużo starszy, a śniadanie z czasem zamienia się w kolację, przez co bohaterowie spędzają ze sobą cały dzień. W obsadzie filmu zobaczymy m. in. Kingę Preis, Romana Gancarczyka czy Piotra Królikowskiego. Oprócz pierwszego miejsca, jury niezależne przyznało także wyróżnienia dla filmów "Vocuus" Patryka Jurka oraz "Great" Andreasa Henna.

Plebiscyt publiczności wygrał film dokumentalny "Sugar Man" Malika Bendjelloula. To historia życia muzyka Sixto Rodrigueza. Przez krytyków był on porównywany do Boba Dylana i wróżono mu wielką karierę. Jednak po wydaniu pierwszej płyty, która nie zdobyła wielkiego uznania, muzyk zniknął. Po latach jego płyty trafiły do Republiki Południowej Afryki, gdzie odniosły wielki sukces. Film cieszył się bardzo dużą popularnością w polskich kinach.


Zwiastun filmu "Sugar Man"

Dużą liczbę głosów zdobyły także dokumenty: "W kręgu miłości" Felixa van Groenigena, "Uwaga! Mr. Baker" w reżyserii Jaya Bulgera oraz "Miłość" Filipa Dzierżawskiego. Obraz Jaya Bulgera opowiada o Gingerze Bakerze, legendarnym perkusiście, który słynie z nieprzewidywalnej osobowości. Muzyk grał z Erikiem Claptonem, stworzył zespoły Cream oraz Blind Faith, ma także na koncie karierę solową. "Miłość" Filipa Dzierżawskiego to historia o polskiej scenie muzycznej. Film przedstawia początki pięciu polskich muzyków: Tymona Tymańskiego, Leszka Możdżera, Mikołaja Trzaski, Jacka Oltera i Macieja Sikały, którzy w młodości postanowili stworzyć jeden zespół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.