Facebook Google+ Twitter

Filmowe lato zacznij w Toruniu!

26 czerwca zaczyna się w Toruniu siódma już edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Tofifest. Jak co roku impreza przyciągnie fanów kina, którzy będą mogli obejrzeć 200 filmów na kilkuset seansach.

 / Fot. archiwum TofifestW 2009 roku na Tofifest będzie w czym wybierać. Festiwal zaprosi nas zarówno na unikatowy, pierwszy w Polsce przegląd młodego kina szwajcarskiego jak i na retrospektywę wizjonera ze Szwajcarii – Alaina Tannera. Będą też filmy innego Mistrza Kina - tegorocznego laureata Złotej Palmy w Cannes - Michaela Haneke. Dla fanów kultowych zjawisk filmowych festiwal przygotował pierwszą w kraju retrospektywę Spaghetti Westernów ze specjalnym pokazem „Dolarowej Trylogii” Sergio Leone.

Z okazji rocznicy 100-lecia polskiego kina Tofifest, nie na darmo uważany za kobiecy festiwal, przygotował przegląd Polskie Kino Kobiet/a, w ramach którego zobaczymy filmy Barbary Sass, dzieła młodych reżyserek i przegląd filmów przedwojennej gwiazdy Heleny Grossówny, która w ten nietypowy sposób „wraca” po dekadach do swego rodzinnego Torunia.

 / Fot. PlakatOsobnym filmowym światem są oczywiście konkursy, w których Tofifest pokaże wartościowe „niepokorne” kino szukające dialogu ze światem współczesnym. Często drapieżne, a czasami refleksyjne. Zawsze jednak nieobojętne wobec otaczającej nas rzeczywistości. W tym roku Złote Anioły zostaną rozdane w trzech konkursach – Międzynarodowym dla pełnych metraży, Krótkometrażowym oraz Polskim.

Odbywający się od siedmiu lat w Toruniu Tofifest to spotkanie z niepokornym, nieszablonowym kinem. „To prawdziwy festiwal, zwrócony w stronę filmu, a nie życia towarzyskiego. Jest przeznaczony dla prawdziwych miłośników filmu” - mówił o Tofifest w wywiadach prasowych krytyk i filmoznawca Tomasz Raczek. Impreza zwana przez media „niepokornym festiwalem” lub „festiwalem dla marzycieli”, w tym roku kieruje się hasłem „Filmy są dla ludzi”, bo kino bez widza nie ma przecież sensu.

Festiwal systematycznie rozwija się i zmienia, trzymając się zasady pokazywania dobrego kina autorskiego. Od roku 2009 Tofifest staje się przede wszystkim festiwalem zjawisk filmowych. Impreza zaprezentuje różne zjawiska, sięgając zarówno do współczesności jak i do historii kina. Będzie też nadal promować kino zajmujące stanowisko wobec otaczającego nas świata. Kino, które nie unika dyskusji o naszej rzeczywistości. Choć festiwal zmienił się i rozwinął, to wciąż pamięta o swoich niezależnych korzeniach i chętnie zaprasza do konkursów młodych, drapieżnych autorów szukających prawdy o naszym świecie.

W 2009, jak co roku, na ekranach kameralnych, toruńskich kin oraz w plenerze będzie można obejrzeć 200 filmów, a wśród nich premiery nie oglądane jeszcze na polskich ekranach, jak również hity sezonu 2008/2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.