Facebook Google+ Twitter

Filmowe podsumowanie stycznia

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-02-03 14:26

W styczniu odbyło się wiele ciekawych premier. Widzowie w polskich kinach mogli zobaczyć 24 nowe filmy. Oto subiektywny ranking prezentujący kilka najlepszych produkcji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Sonda

Który z tych filmów jest prawdziwym hitem?

Najlepsze filmy stycznia:

Miejsce 1. „Obywatel Milk" – reż. Gus Van Sant

materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/plakat filmowy / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plFilm oparty na faktach przypomina postać niezwykłą – Harveya Milka. Homoseksualnego aktywistę społecznego, działacza i polityka na rzecz praw dla gejów i lesbijek oraz wszystkich tych osób, które były w jakiś sposób prześladowane czy piętnowane przez władze. Obecne Milk uważany jest za jednego z największych męczenników amerykańskiego ruchu homoseksualistów. Głównie ze względu na to, iż był on pierwszym powołanym na urząd politykiem o innej orientacji seksualnej, ale również dlatego, że oddał się absolutnie walce o ideały wolności, równouprawnienia i tolerancji w Stanach. Milk w 1978 roku został zastrzelony przez konserwatywnego polityka opozycji.

„Obywatel Milk” został nominowany do tegorocznych Oskarów i znajduje się w gronie faworytów do tej nagrody.

Pod tymi linkami możemy przeczytać recenzję filmu. " Walczymy o nasze życie" i " Nazywam się Harvey Milk i jestem tu aby was zwerbować".

Miejsce 2. „Underworld: Bunt Lykanów” – reż. Patrick Tatopoulus

plakat filmowy/materiały promocyjne/UIP/dystrybutor / Fot. dystrybutor/UIP"Obraz Tatopoulusa to kontynuacja niezwykle udanych produkcji o wampirach. Filmowa opowieść śledzi początki trwającej od wieków krwawej waśni arystokratycznych wampirów - Handlarzy Śmiercią i ich byłych niewolników - Lykanów. W czasach wczesnego średniowiecza, młody Lykan o imieniu Lucian wyłania się jako potężny przywódca i gromadzi wilkołaki, aby powstały przeciwko Viktorowi, okrutnemu królowi wampirów, który uczynił z nich niewolników. W walce przeciwko armii Handlarzy Śmiercią i o wolność dla Lykanów do Luciana dołącza jego kochanka, Sonja" – opisuje film dystrybutor.

Trzecia odsłona sagi jest wg krytyków równie dobra jak wcześniejsze części. Chwalą oni wspaniałe kreacje aktorskie, efekty specjalne oraz realizacje epickich scen. Film z pewnością spodoba się nie tylko fanom wcześniejszych produkcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

""Księżną" bym w ogóle wyrzuciła, bo to filmik kostiumowy, a nie poważna produkcja."

Filmik kostiumowy... na pewno kostiumowy, ale czy filmik? Produkcja pokazuje trochę więcej niż paradującą w strusich piórach Keirę... czemu nie jest to Twoim zdaniem poważna produkcja na tle chociażby Underworld?

A do autora - jaki jest tworzenia tekstu złożonego z przekopiowanych opisów dystrybutora? Od tego jest filmweb stopklatka, czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ranking to ranking, musi mieć wartość oceniającą. Zresztą recenzje, które są na przykład dla mnie wzorem, czyli autorstwa dwóch panów z CJG, też zawierają element wartościujący, inaczej się nie da. W końcu, gdyby tworzyć jedynie opis filmu, to wyszłoby streszczenie, recenzja musi się ustosunkować.

Z rankingiem nie do końca się zgadzam, "Księżną" bym w ogóle wyrzuciła, bo to filmik kostiumowy, a nie poważna produkcja. Doceniam wkład autora w stworzenie takiej listy - moim zdaniem to ciekawy pomysł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

sorry za pomyłkę w Twoim nazwisku... to nie było zamierzone... do całej twojej odpowiedzi ustosunkuje się jutro:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 04.02.2009 19:06

myślę, że skoro ten sposób, autorski, tworzenia subiektywnej "top-listy" filmów nie odpowiada czytelnikom, to trzeba będzie z niego zrezygnować i zastanowić sie nad innym. Może lepsze będą same propozycje filmów z opisem + możliwość głosowania na te zaproponowane, z tym, ze musi być ich więcej. Wtedy nie powinno być tego problemu.. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 04.02.2009 18:56

"czy dziennikarz-krytyk nie powinien bardziej próbować zanalizować, zinterpretować dzieło" - w zgadzam sie z Tobą w 100% i bardzo często, tak mi sie przynajmniej wydaje, pisząc recenzje udaje mi sie zinterpretować dzieło, film czy spektakl - jego ogólny sens, a ocenę dobrą bądź złą wystawiam tylko i wyłącznie temu, co da sie ocenić mam tutaj na myśli grę aktorską, teksty itd. ale jeśli wszystkie te aspekty naświetle jako dobre/złe to czytelnik/odbiorca sam sobie wydaje werdykt, także na podstawie tego co napisałem. Bo recenzenci filmowi właśnie po to są. Chociaż bardzo często zdarza się też tak, że dany odbiorca na przekór krytykowi, mówi, "a sam sprawdzę i obejrzę" i spotkałem sie z tym już nie jednokrotnie. Wtedy moje odczucia estetycznie, ktoś porówna ze swoimi i wtedy jest idealnie. I do czego zawsze zachęcam.


Aha, Nie znam żadnego Marka Szymańskiego, ale chętnie poznam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"
a jeśli publicysta, to dziennikarz zły, gorszy, brzydki to trudno, ale wiedz, ze pisząc recenzje filmowe w sposób oceniający,a tak tez piszesz, to tez jesteś swojego rodzaju krytykiem, publicystą bo wyrażasz opinie i czy to o tobie "nie za dobrze świadczy"?
"

no tak... zdałem sobie z tego sprawę, dlatego też zaprzestałem pisania recenzji oceniających [dobry,zły,słaby,brzydki, kiepski itd] bo w ten sposób przekazuję tylko moje odczucia estetyczne nic po za tym... a jak wiemy każdy te odczucia ma inne czyli gusta, o których się nie dyskutuje... chyba, ze przy piwie ze znajomymi:)... ale na forum publicznym takie ferowanie wyroków trochę rozmija się z ideą z krytyki? Nie uważasz?:) wydaje mi, że recenzja nie jest najlepszą formą wypowiedzi nt. jakiegoś dzieła [film/muzyka/malarstwo itd.] bo więcej ona mówi o gustach autora niż o samym dziele:) Oczywiście nie zrozum mnie źle... nie odmawiam nikomu prawa do posiadania własnej opinii nt. np. filmu ...bardziej mi chodzi o dobro widza/odbiorcy, który sugeruje się taką recenzją [może nie w 100% ale w jakimś stopniu zawsze] i nie mając, jakby to powiedzieć, odpowiedniego przygotowania [wiedzy] ulegnie twojej subiektywnej opinii i np. nie obejrzy [obejrzy] jakiegoś filmu, który możliwe, że by mu się spodobał [nie spodobał]...

Ujmę to tak: to zestawienie jest zestawieniem Marka Szymańskiego a nie Dziennikarza-Krytyka Marka Szymańskiego... czy dziennikarz-krytyk nie powinien bardziej próbować zanalizować, zinterpretować dzieło niż je oceniać a werdykt pozostawić samemu odbiorcy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 04.02.2009 09:42

zresztą punktacja, też oparta na moim guście, odzwierciedlała by to, co mi sie podoba więc, nie wiem czy to by wiele zmieniło, między innymi dlatego do tekstu dodana jest SONDA, w której każdy może zabrać swój głos... i tymi głosami będę sie kierował w ustalaniu filmu roku... bo to planuje jeśli dotrwam

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 04.02.2009 09:39

teraz to już przesadzasz. Aby zrobić ten ranking obiektywny, musiałbym wprowadzić jasne zasady, punktacje wg których bym oceniał, a potem klasyfikacje opartą na tych ustalonych wcześniej zasadach. Zrobiłem wg swojego gustu, i owszem nie jest to obiektywne, ale subiektywne. TYLKO że PUBLICYSTYKA to dziennikarstwo, chyba, że sie mylę..

a jeśli publicysta, to dziennikarz zły, gorszy, brzydki to trudno, ale wiedz, ze pisząc recenzje filmowe w sposób oceniający,a tak tez piszesz, to tez jesteś swojego rodzaju krytykiem, publicystą bo wyrażasz opinie i czy to o tobie "nie za dobrze świadczy"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

po zastanowieniu, muszę dodać do mojego poprzedniego komentu:

baaardzo subiektywne to zestawienie... tylko to chyba nie za dobrze świadczy o dziennikarzu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.02.2009 18:41

Pomyłka może dla Ciebie.. mi Underworld, bardzo przypadł do gustu. Jako fan serii, jestem zachwycony, i na tle innych filmów, wahałem sie czy nie umieścić go niżej. Zaryzykowałem i dałem na drugie. Zestawienie jest autorskie i jak zaznaczam subiektywne.

Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.