Facebook Google+ Twitter

Filmowe święto na Opolszczyźnie

  • Piotr Z
  • Data dodania: 2009-04-15 21:00

Warto już teraz zaplanować sobie długi weekend w Opolu. Na początku maja rusza tutaj festiwal filmowy Opolskie Lamy. Na amatorów dobrego kina czeka 28 filmów polskich i zagranicznych. Honorową Lamę otrzyma w tym roku reżyser Marcel Łoziński

www.opolskielamy.pl / Fot. matriały prasowe organizatoraZ blisko 200 nadesłanych filmów organizatorzy wybrali 28 i podzielili je na dwie grupy: etiud i filmów amatorskich, które obejrzymy 1 i 2 maja. Zanim jednak nastąpi kulminacyjny moment festiwalu organizatorzy rozstawią na opolskim rynku ekran kinowy i projektor, dzięki którym obejrzymy m.in. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki. - Ideą tej części festiwalu jest wyjście kina do masowego widza - tłumaczy Rafał Mościcki, dyrektor festiwalu filmowego Opolskie Lamy.

Główna część festiwalu została podzielona na dwa dni, podczas których obejrzymy 16 etiud filmowych i 12 filmów amatorskich. - To filmy, które zostały wyłonione na drodze mozolnej i bardzo ciężkiej selekcji - mówi Rafał Mościcki, dyrektor festiwalu Opolskie Lamy. - Niesprawiedliwością byłoby wrzucać je wszystkie do jednego worka, stąd wzorem lat ubiegłych podzieliliśmy je na dwie kategorie. W pierwszej grupie etiud znalazły się filmy nadesłane przez młodych filmowców lub adeptów "filmówek", wśród których odnajdziemy m.in. takie perełki, jak "Luksus" Jarosława Sztandera czy "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej. - W drugiej grupie umieściliśmy amatorskie projekty ludzi, którzy często uczą się robić filmy i bawią się nimi - wyjaśnia Mościcki.

Jak co roku wokół festiwalu pojawią się liczne imprezy towarzyszące


Opolskie Lamy to nie tylko dwa dni spędzone na oglądaniu filmów konkursowych. - To między innymi projekt Kinematograf, czyli kamera postawiona na opolskim rynku, do której przechodnie będą się mogli wypowiadać. To również happeningi i konkursy dotyczące filmów - mówi Mościcki.

Prócz tego już rozpoczęła się i potrwa do końca festiwalu "Panorama kina światowego", podczas której obejrzeć można będzie m.in. "Trzy małpy" Nuri Bilge Ceylana, "Trzy kobiety w różnym wieku" Manijeh Hekmat, czy "Jagodową miłość" Wong Kar-Waia. Natomiast w ramach "Panoramy kina polskiego" można będzie zobaczyć m.in. "Złotą Rybkę" Tomasza Wolskiego. Organizatorzy przygotowali również dwa dni tzw. Prologu, czyli projekcji filmów, które zostały odrzucone podczas selekcji. - Chcemy skonfrontować nasz wybór z gustem widzów, stąd pomysł na Prolog, czyli projekcje etiud i filmów, które nie dostały się do głównego konkursu - dodaje Mościcki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może być ciekawie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.