Facebook Google+ Twitter

"Filmowy Paryż" - magia kina i miasta

Książka Michała Bąka to niezwykły przewodnik po filmowym Paryżu, który łączy w sobie film, literaturę i historię.

okładka / Fot. Dom Wydawniczy PWNParyż, stolica Francji, stolica mody i dobrego smaku, miasto artystów, bezcennych zabytków i wielbicieli dobrego jedzenia, romantyczne miasto, do którego lubią podróżować zakochani. W mieście tym rozgrywa się także wiele filmów, o których opowiada Michał Bąk w książce "Filmowy Paryż".

"Filmowy Paryż, czyli magia kina i miasta" to przewodnik po Paryżu napisany z perspektywy słynnych filmów, które rozgrywają się w tym mieście. Wśród nich znalazły się m.in. "Kod da Vinci", "Upiór w Operze", "O północy w Paryżu" oraz "Amelia". Książka została podzielona na dwie części - "Paryż, którego nie ma" oraz "Paryż, który pozostał".

Jak wspomina Michał Bąk we wstępie: kino stanowi tutaj pretekst do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko centrum Francji, ale i zajęło poczesne miejsce w historii świata.

Amelia / Fot. Weronika TrzeciakNajbardziej interesowały mnie film "Amelia", który jest jednym z moich ulubionych. Podobno po jego obejrzeniu widzowie mówili, że nie wiedzieli, że Paryż może być taki piękny. Co więcej, ludzie tak pokochali Amelię, że zaczęli swoim córkom nadawać to imię. Turyści przybywali tłumnie, by zobaczyć kawiarnię, w której pracowała bohaterka grana przez Audrey Tautou. Istne szaleństwo. Do tego dochodzi muzyka, która potęguje klimat tego miejsca.

Nietykalni / Fot. Weronika TrzeciakJednak Paryż to nie tylko urokliwe miejsca i sielanka, o czym świadczy niedawna strzelanina w redakcji Charlie Hebdo. Oczywiście autor nie mógł wiedzieć jeszcze o tych wydarzeniach, jednak wspomina o konflikcie imigrantów muzułmańskich z rdzennymi katolickimi Francuzami. Według niedawnych badań francuskich naukowców arabskie imię zmniejsza szansę zdobycia pracy nawet czterokrotnie w stosunku do tradycyjnych imion francuskich. Autor wspomina o tym przy okazji dwóch filmów "Nienawiść" i "Nietykalni".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Warto przeczytać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi zachęcająco ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.