Facebook Google+ Twitter

Filmowy rollercoaster o łapczywej miłości

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-13 17:33

„Wojna polsko-ruska” to pełna adrenaliny, bezkompromisowa opowieść o młodych ludziach głodnych emocji i przeżyć i o nieokiełznanej sile ich wyobraźni! To filmowy rollercoaster o łapczywej miłości, która totalnie potrafi odmienić zwyczajne życie. Film jest opowieścią o sile uczuć, które sprawiają, że chcemy w życiu spróbować wszystkiego oraz zderzyć oczekiwania z własną wyobraźnią.

Plakat promujący film / Fot. materiały dystrybutoraO filmie opowiada reżyser, Xsawery Żuławski:

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” - ta książka nie została napisana jako scenariusz do filmu, ale jako książka do czytania. Jej siłą są niesamowite monologi prowadzone przez Autorkę w głowie jej literackiego alter ego: Silnego. Dlatego bohaterowie, których powołałem na ekran, posługują się językiem Doroty Masłowskiej.

Historia zapisana przez Dorotę to eksplozja polskości! Tej strasznej, pomieszanej, a jednocześnie w swej nudzie i szarości zupełnie niezwykłej. W filmie pojawia się postać Autorki – osiemnastoletniej dziewczyny, która mieszka w bloku, małym polskim miasteczku, z rodziną, starszym bratem, mamą i tatą.

To film o wyobraźni i o jej sile sprawczej. Może wszyscy jesteśmy wytworami czyjejś wyobraźni? Autorka z nudów wymyśla bohatera, Silnego, i jego świat, który powstaje przed nim, jest budowany, „rodzi się”. Silny porusza się w nim jak „cudzoziemiec”, jak przybysz z innej planety. Kreacja Silnego jest wiarygodna, wierzymy w jego istnienie. Świat przedstawiony od początku jawi się Silnemu jako małe polskie miasto, nudne i puste w nocy, tym niemniej w rytmie, działaniu Silnego, dzieje się strasznie dużo.

Zobacz trailer promujący film:


Silny kocha Magdę i, przez prawie cały film, podąża jej śladem, szuka jej, na swojej drodze spotyka inne postaci z głowy Autorki. Na końcu, w czasie śmierci Silnego i zejścia do piekła, które okazuje się być studiem telewizyjnym, w podświadomości zostaje zadane pytanie, po co to wszystko? Po co tworzenie? Pisanie? Robienie filmów? Jakby odpowiedzią jest głodna historii publiczność, która w studio czeka na to, co za chwile powie im Silny. Publiczność, która znudzona sobą, swoją zwykłością, jest ciekawa innych, chce słuchać, oglądać historie, które budują i obiecują, że może oni też znajdą się choć na chwilę zauważeni.

Gdy rozum śpi, budzą się… hormony!

Ekranizacja bestsellerowej powieści Doroty Masłowskiej z Borysem Szycem, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. W filmie występują również: Roma Gąsiorowska („Pitbull”), Sonia Bohosiewicz („Rezerwat”), Anna Prus („Ja wam pokażę!”) i Maria Strzelecka („Chaos”). Autorem scenariusza i reżyserem jest Xawery Żuławski, laureat nagrody za filmowy debiut na FPFF w Gdyni 2008.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.