Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29108 miejsce

"Filmy Kieślowskiego w światowym plakacie". Wystawa w Gdyni

W Muzeum Miasta Gdyni odbywa się ekspozycja niezwykłej kolekcji plakatów z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawa towarzyszy 36. FPFF i jest sentymentalnym wspomnieniem z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci reżysera.

Wystawa / Fot. Małgorzata OsowieckaW Muzeum Miasta Gdyni od 6 do 30 czerwca 2011 roku możemy oglądać kolekcję "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie". Pozostałe wystawy związane z 36. FPFF to: "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego", "Jerzy Skolimowski. Malarstwo" oraz "Andrzej Wajda i Przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza". Wystawa "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym", przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, zawiera ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 - 1994. Ten imponujący zbiór prac z całego świata składa się nie tylko z prac polskich artystów (między innymi Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Eroli, Andrzeja Krauzego), ale także z plakatów hiszpańskich, włoskich, japońskich, koreańskich, węgierskich i duńskich. Część z nich zostało wydrukowanych w bardzo niskim nakładzie, co czyni je unikatowymi egzemplarzami, wartymi obejrzenia.

Ekspozycja wpisuje się w cykl przedsięwzięć pod nazwą "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W celu przybliżenia zawodowego i prywatnego życia wybitnego reżysera 8 czerwca odbyło się także międzynarodowe sympozjum "Kieślowski i jego uczniowie". To wszystko w związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

Wystawa "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie" odwiedziła już między innymi Düsseldorf, Trondheim, Lipsk, Saloniki, Budapeszt, Singapur, Jerozolimę, Nikozję, Korynt i Stuttgart. Wśród 50. elementowego zbioru można podziwiać plakaty (wszystkie przedstawione na zdjęciach) z filmów jak: "Bez Końca" z 1984 roku, "Amator" z 1979 roku, "Personel" z 1975 roku, "Trzy kolory: Biały" z 1994 roku, "Trzy kolory: Czerwony" z 1994 roku, "Trzy kolory: Niebieski z 1993 roku, "Podwójne życie Weroniki" z 1991 roku oraz składający się z dziesięciu części "Dekalog" z roku 1988.
Trzy kolory. Trylogia (1993 - 1994) / Fot. Małgorzata OsowieckaTrzy kolory. Trylogia (1993 - 1994) / Fot. Małgorzata OsowieckaBez końca (1984) / Fot. Małgorzata OsowieckaDekalog (1988) i inne / Fot. Małgorzata OsowieckaPodwójne życie Weroniki (1991) / Fot. Małgorzata OsowieckaPersonel (1975) / Fot. Małgorzata Osowiecka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

link
Zapraszam do odwiedzenia tego mojego wczorajszego materiału z otwarcia w Krakowie wystawy poświęconej Dekalogowi według Kieślowskiego Krzysztofa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.