Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Filmy Kieślowskiego w światowym plakacie". Wystawa w Gdyni

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
Trzy kolory. Trylogia (1993 - 1994)
Trzy kolory. Trylogia (1993 - 1994) Małgorzata Osowiecka
W Muzeum Miasta Gdyni odbywa się ekspozycja niezwykłej kolekcji plakatów z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawa towarzyszy 36. FPFF i jest sentymentalnym wspomnieniem z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci reżysera.

W Muzeum Miasta Gdyni od 6 do 30 czerwca 2011 roku możemy oglądać kolekcję "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie". Pozostałe wystawy związane z 36. FPFF to: "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego", "Jerzy Skolimowski. Malarstwo" oraz "Andrzej Wajda i Przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza". Wystawa "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym", przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, zawiera ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 - 1994. Ten imponujący zbiór prac z całego świata składa się nie tylko z prac polskich artystów (między innymi Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Eroli, Andrzeja Krauzego), ale także z plakatów hiszpańskich, włoskich, japońskich, koreańskich, węgierskich i duńskich. Część z nich zostało wydrukowanych w bardzo niskim nakładzie, co czyni je unikatowymi egzemplarzami, wartymi obejrzenia.

Ekspozycja wpisuje się w cykl przedsięwzięć pod nazwą "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W celu przybliżenia zawodowego i prywatnego życia wybitnego reżysera 8 czerwca odbyło się także międzynarodowe sympozjum "Kieślowski i jego uczniowie". To wszystko w związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

Wystawa "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie" odwiedziła już między innymi Düsseldorf, Trondheim, Lipsk, Saloniki, Budapeszt, Singapur, Jerozolimę, Nikozję, Korynt i Stuttgart. Wśród 50. elementowego zbioru można podziwiać plakaty (wszystkie przedstawione na zdjęciach) z filmów jak: "Bez Końca" z 1984 roku, "Amator" z 1979 roku, "Personel" z 1975 roku, "Trzy kolory: Biały" z 1994 roku, "Trzy kolory: Czerwony" z 1994 roku, "Trzy kolory: Niebieski z 1993 roku, "Podwójne życie Weroniki" z 1991 roku oraz składający się z dziesięciu części "Dekalog" z roku 1988.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto