Facebook Google+ Twitter

Filmy północy stają do walki - Nordic Council Film Prize

1 listopada w szranki staną filmy prosto z mroźnej północy. W konkursie Nordic Council Film Prize walczyć będą filmy od animowanych po historyczne. Łączy je jedno – każdy z nich chce zdobyć tytuł mistrza i 350 tysięcy duńskich koron.

Revolution - największe odkrycie FinlandiiiOrganizatorzy za cel stawiają sobie promowanie filmów oryginalnych, a zarazem zakorzenionych w nordyckiej kulturze i tradycjach. Nordyckie Zgromadzenie Filmowe łączy pięć krajów – Danię, Szwecję, Norwegię, Finlandię oraz Islandię. Każdy z nich ma prawo zgłosić do konkursu po dwa filmy.

W tym roku konkurencja będzie niezwykle zaciekła, ponieważ większość z filmów była już nagradzana na europejskich konkursach.

Szwecję będzie reprezentować "Mouth to Mouth " Bjorna Runge’a oraz najpopularniejszy w tym kraju film – "Zozo" Josefa Faresa. Opowiada on historię mieszkańca Bejrutu, który na skutek wojny musi odnaleźć się w nieznanym kraju o odmiennej kulturze – Szwecji.

"After the Wedding" i "Offscreen" to   nominowane filmy z Danii. Pierwszy z nich to dzieło wielokrotnie nagradzanej reżyserki Susanne Bier, drugi zaś to tegoroczny zdobywca nagrody Altre Vision w Wenecji.

Islandia postawiła na debiut reżyserski Arni Olkafur Asgeirssona –"Thicker Than Water" oraz "Małą podróż do nieba" , z gwiazdorską obsadą – w filmie zagrają m.in. Forest Whitaker oraz Julia Stiles.

Najsilniejszą reprezentację ma Norwegia. "Free Jimmy" Christophera Nielsena zdobył tytuł Najlepszego Filmu na festiwalu Amanda Awards, "Kłopotliwy człowiek" natomiast na tym samym festiwalu zdobył aż trzy nagrody.

Jednak wydaje się, że najciekawszą propozycję zaoferowała Finlandia. "Äideista parhain " Klausa Haro przyniósł aktorce Marii Lundquvist wiele międzynarodowych nagród. Jako drugi został wybrany niezwykły "Revolution" ("Kenen joukoissa seisot ") Juoko Aaltone – dokumentalny musical, największy dotychczasowy hit kasowy w Finlandii – opowiadający historię ludzi, którzy przez śpiewanie chcieli zmienić świat, dokonać rewolucji, śpiewających o wojnie, socjalizmie, imperializmie i ucisku pracowników, ale także o przyjaźni i miłości, która dała siłę, by przeciwstawić się staremu porządkowi.

Pierwszego listopada w Kopenhadze zostanie ogłoszony zwycięzca, a główna nagroda pieniężna zostanie równo podzielona między twórców filmu – scenarzystę, reżysera oraz producenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe kino, a mało w Polsce znane!
Korekta: zarazem; konkurencja zacięta; większość filmów; ...rewolucji; śpiewająca, ale także...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.