Facebook Google+ Twitter

Filmy rosyjskie - kto chętny?

Kino rosyjskie jest modne - przeglądy filmów rosyjskich w Kinotece odwiedzają tłumy. Czy na równą popularność może liczyć podobny przegląd w kinie „Świt"? Możliwe, zwłaszcza że wstęp będzie wolny.

 / Fot. Bartosz Wieczorek29 stycznia rozpocznie się 1. Otwarty Przegląd Filmu Rosyjskiego. Celem przeglądu jest umożliwienie polskim widzom kontaktu z klasycznymi i najnowszymi filmami rosyjskimi. Organizatorami są kino „Świt”, oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Trwająca do 1 lutego impreza ukazuje bogactwo kina rosyjskiego, prezentując zarówno klasykę („Andriej Rublow” i „Solaris” Andrieja Tarkowskiego), filmy trudne w odbiorze („Dni zaćmienia” Aleksandra Sokurowa) oraz te, urzekające prostotą i formą przekazu niełatwych czasem treści („Urga” Nikity Michałkowa i „Kukułka” Aleksandra Rogożkina). Zobaczymy też rzadko wyświetlane w Polsce „Cienie zapomnianych przodków” Siergieja Paradżanowa oraz „Drzewo pragnień” Tengiza Abuładze.

Nowsze filmy to przede wszystkim „Miasto bez słońca” Siergieja Potemkina. Przytłaczająca depresyjnym klimatem opowieść o miłości inżyniera i młodej aktorki, walczącej z uzależnieniem od narkotyków. Akcja toczy się powoli, umieszczona w realiach miasta pogrążonego w półmrokach i cieniach, symbolizujących zagubienie i samotność jego mieszkańców. Drugi film to „Pył” Siergieja Łobana - niezwykłe dzieło nakręcone za trzy tysiące dolarów, kamerą cyfrową, które rosyjscy krytycy wyróżnili swoją nagrodą. Film wyrasta z ducha awangardy i posługuje się jej środkami, stawiając przy tym diagnozę stanu współczesnego człowieka i społeczeństwa. Szczegółowe opisy można znaleźć na stronie: www.kinorosja.waw.pl

Kadr z filmu "Pył" reż. Siergiej Łoban / Fot. Materiał dystrybutoraPokaz filmów nie jest jedynym celem przeglądu. „Pragniemy też po projekcjach przeprowadzać, w miarę możliwości, dyskusje nad obejrzanymi filmami, aby pogłębić u widzów ich odbiór - ten wymiar edukacyjny skierowany jest przed wszystkim do widzów z młodszego pokolenia, którzy nie mieli okazji zetknąć się z kulturą rosyjską” - mówi Marcin Pukaluk z kina „Świt”.

Przegląd skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, jednak szczególnie do młodzieży i studentów z okolic Bródna i Targówka - stołecznych dzielnic, charakteryzujących się utrudnionym dostępem do wydarzeń kulturalnych. Darmowa impreza ma sporą szansę, by zgromadzić młodzież, szukającą nie tylko komercyjnej rozrywki. Kino „Świt” pragnie dotrzeć do takiej młodzieży i dowiedzieć się - poprzez specjalnie przygotowaną ankietę - jakiego repertuaru oczekuje, i jaka forma prezentacji filmów jest jej najbliższa.

Przeglądowi towarzyszyć będą różne imprezy kulturalne: występ Chóru Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wystawa filmowych plakatów rosyjskich oraz prelekcje związane z filmem rosyjskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Propagowanie kina rosyjskiego - popieram. Obawiam się jednak, że po niedawnym Sputniku warszawska publiczność może mieć przesyt. Nie róbmy Dni Filmu Rosyjskiego, jak kiedyś Radzieckiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.