Facebook Google+ Twitter

Filmy rosyjskie - kto chętny?

Kino rosyjskie jest modne - przeglądy filmów rosyjskich w Kinotece odwiedzają tłumy. Czy na równą popularność może liczyć podobny przegląd w kinie „Świt"? Możliwe, zwłaszcza że wstęp będzie wolny.

 / Fot. Bartosz Wieczorek29 stycznia rozpocznie się 1. Otwarty Przegląd Filmu Rosyjskiego. Celem przeglądu jest umożliwienie polskim widzom kontaktu z klasycznymi i najnowszymi filmami rosyjskimi. Organizatorami są kino „Świt”, oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Trwająca do 1 lutego impreza ukazuje bogactwo kina rosyjskiego, prezentując zarówno klasykę („Andriej Rublow” i „Solaris” Andrieja Tarkowskiego), filmy trudne w odbiorze („Dni zaćmienia” Aleksandra Sokurowa) oraz te, urzekające prostotą i formą przekazu niełatwych czasem treści („Urga” Nikity Michałkowa i „Kukułka” Aleksandra Rogożkina). Zobaczymy też rzadko wyświetlane w Polsce „Cienie zapomnianych przodków” Siergieja Paradżanowa oraz „Drzewo pragnień” Tengiza Abuładze.

Nowsze filmy to przede wszystkim „Miasto bez słońca” Siergieja Potemkina. Przytłaczająca depresyjnym klimatem opowieść o miłości inżyniera i młodej aktorki, walczącej z uzależnieniem od narkotyków. Akcja toczy się powoli, umieszczona w realiach miasta pogrążonego w półmrokach i cieniach, symbolizujących zagubienie i samotność jego mieszkańców. Drugi film to „Pył” Siergieja Łobana - niezwykłe dzieło nakręcone za trzy tysiące dolarów, kamerą cyfrową, które rosyjscy krytycy wyróżnili swoją nagrodą. Film wyrasta z ducha awangardy i posługuje się jej środkami, stawiając przy tym diagnozę stanu współczesnego człowieka i społeczeństwa. Szczegółowe opisy można znaleźć na stronie: www.kinorosja.waw.pl

Kadr z filmu "Pył" reż. Siergiej Łoban / Fot. Materiał dystrybutoraPokaz filmów nie jest jedynym celem przeglądu. „Pragniemy też po projekcjach przeprowadzać, w miarę możliwości, dyskusje nad obejrzanymi filmami, aby pogłębić u widzów ich odbiór - ten wymiar edukacyjny skierowany jest przed wszystkim do widzów z młodszego pokolenia, którzy nie mieli okazji zetknąć się z kulturą rosyjską” - mówi Marcin Pukaluk z kina „Świt”.

Przegląd skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, jednak szczególnie do młodzieży i studentów z okolic Bródna i Targówka - stołecznych dzielnic, charakteryzujących się utrudnionym dostępem do wydarzeń kulturalnych. Darmowa impreza ma sporą szansę, by zgromadzić młodzież, szukającą nie tylko komercyjnej rozrywki. Kino „Świt” pragnie dotrzeć do takiej młodzieży i dowiedzieć się - poprzez specjalnie przygotowaną ankietę - jakiego repertuaru oczekuje, i jaka forma prezentacji filmów jest jej najbliższa.

Przeglądowi towarzyszyć będą różne imprezy kulturalne: występ Chóru Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wystawa filmowych plakatów rosyjskich oraz prelekcje związane z filmem rosyjskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Propagowanie kina rosyjskiego - popieram. Obawiam się jednak, że po niedawnym Sputniku warszawska publiczność może mieć przesyt. Nie róbmy Dni Filmu Rosyjskiego, jak kiedyś Radzieckiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.