Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7814 miejsce

Filmy science fiction: Lista top 25 ostatniego ćwierćwiecza

Praktycznie każdego dnia pojawiają się informacje dotyczące nowych produkcji, sprzedaży praw do ekranizacji komiksów czy przenoszenia na srebrne ekrany kolejnej gry. Jednak czy któreś z nich zdobędą tytuł filmu kultowego? Sprawdźcie listę!

Oficjalny plakat filmu "The Matrix" / Fot. Warner Bros. EntertainmentSerwis Entertainment Weekly opublikował dzisiaj najnowszą listę top 25 filmów science fiction, która obejmuje produkcje z ostatnich 25 lat:25) V: The Miniseries (1983) - "V" jest dziełem Kennetha Johnsona (scenariusz i reżyseria). Na całość składały się dwie miniserie oraz serial telewizyjny. Jakiś czas temu mówiło się także o pełnometrażowym filmie "V" za sprawą informacji pochodzących z oficjalnej strony twórcy. Historia już klasycznie oparta jest o najazd obcych na ziemię w niedalekiej przyszłości, którzy to mają za cel podbicie ziemi, pomimo swych początkowo przyjaznych zamiarów. Literka "V" pochodzi w tym przypadku od słowa "Visitors", czyli goście lub po prostu wizytatorzy.

24) Galaxy Quest (1999) - parodia niezwykle popularnego i lubianego serialu Star Trek.

23) Doctor Who (od 1963) - w Polsce bardzo słabo znany, brytyjski, produkowany przez BBC serial science fiction. Fabuła opowiada o tytułowym doktorze, który potrafi podróżować w czasie dzięki urządzeniu zwanemu T.A.R.D.I.S., które znajduje się nie gdzie indziej ... jak w budce telefonicznej! Sam Doktor jest Władcą Czasu z planety Gallifrey i po każdej śmierci odradza się w nowym ciele – to dlatego serial trwa tak długo, a Doktora grało już 10 różnych aktorów. Dzięki temu znajduje się on w Księdze Rekordów Guinness'a jako najdłuższy na świecie serial science fiction i na stałe jest już zadomowiony w brytyjskiej kulturze.

22) Quantum Leap (1989–1993) – serial telewizyjny stworzony przez Donalda P. Bellisario, puszczany na antenie stacji NBC. Cała seria miała długość 95 odcinków. Akcja dzieje się w okolicy 1999 roku kiedy to Sam Beckett (Scott Bakula) pracujący dla rządu USA nad tajnym projektem dotyczącym podróży w czasie, nagle powraca do przeszłości. Stracił pamięć lecz Albert "Al" Calavicci (grany przez Dean Stockwell) objawia mu się pod postacią holografu, który obserwuje cały projekt. W między czasie trwają prace odnalezieniem błędu jaki spowodował wypadek w czym pomaga Ziggy - superkomputer.

21) Futurama (1999–2003) – rysunkowy serial określany najczęściej jako rodzina Simpsonów w przyszłości.

20) Star Wars: Clone Wars (2003–2005) – saga musi trwać. Odcinki rysunkowych przygód bohaterów nowej trylogii stały się spoiwem pomiędzy II a III epizodem gwiezdnej sagi George'a Lucasa.

19) Starship Troopers (1997) – jeden z tych filmów, które albo się kocha albo nienawidzi. Demolka na obcej plancie i gigantyczne robale to domena tej produkcji.

18) Heroes (od 2006) – serial telewizyjny emitowany w USA przez telewizję NBC opowiada o grupie ludzi, który dzięki ewolucji posiadają nadprzyrodzone zdolności – kontrolują czasu, czytają w myślach czy też potrafią latać. Na pierwszy rzut oka serial wygląda jak nowa wersja X-Men'ów. A jak będzie naprawdę to się okaże już wkrótce. Mimo że serial ruszył w USA w ubiegłym roku, dopiero teraz ma mieć premierę w Polsce. TVP1 planuje rozpocząć jego emisję 17 maja 2007.

17) Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004) – Polski tytuł to "Zakochany bez pamięci". Film opowiada o perypetiach Joela (Jim Carrey), który nie może pogodzić się z odejściem swojej wieloletniej partnerki – Clementine. Na dodatek poddała się ona eksperymentalnej operacji usunięcia wspomnień. Joel postanawia zrobić to samo, jednak wspomnienia biorą górę.

16) Total Recall (1990) – jeden z moich klasyków sci-fi. Arnold Schwarzenegger w adaptacji powieści jednego z najlepszych pisarzy sci-fi Philipa K. Dicka. Polski tytuł dzieła to "Pamięć Absolutna".

15) Firefly/Serenity (2002/2005) - Firefly jest serialem wyprodukowanym przez FOX TV. Serenity jest natomiast filmem, który niejako podsumowuje i kończy cały serial. Historia jest pokazana w dość ciekawy sposób, ponieważ całość akcji dzieję się na Dzikim Zachodzie. Jednocześnie rasa ludzka kolonizuje obce planety i walczy z Łupieżcami – zmutowanymi krwiożerczymi ludźmi.

14) Children Of Men (2006) -– "Ludzkie dzieci" to nowy filmem, a już został doceniony przez fanów kina. Clive Owen w filmie na podstawie powieści P.D. James znajduje się w świecie niedalekiej przyszłości, gdzie największym problemem jest ... brak dzieci. W roku 2027 przedłużenie gatunku ludzkiego staje się priorytetem, a główny bohater ma za zadanie ochronić kobietę, która jako pierwsza od 20 lat zachodzi w ciążę.

13) The Terminator/ Terminator 2 (1984/1991) – oba filmy Jamesa Camerona zaliczane do kanonu sci-fi i zarazem są to jedne z moich faworytów od zawsze. Pionierskie efekty specjalne, gwiazdy w głównych rolach, ogromne zyski i rewelacyjna fabuła. Wszystko to złożyło się na ogromny sukces obu filmów.

12) Back To The Future (1985) - ach tak ... ten film pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Zawsze chętnie do niego powracam i trzeba przyznać, że filmów o tej tematyce wiele nie było i dobrze gdyż raczej nie stanowiłyby one wielkiej konkurencji dla "Powrotu do przyszłości". Michael J. Fox, Christopher Lloyd oraz niezawodny klasyk DeLorean na zawsze pozostaną klasą samą dla siebie.

11) Lost (od 2004) – osobiście według mnie pozostaje kwestią sporną czy zaliczyć ten serial do gatunku sci-fi, ale co kto lubi. "Zagubionym" nie można odmówić popularności i ogromnych zysków począwszy od 2004 roku aż do dziś.

10) The Thing (1982) – klasyczny film w reżyserii Johna Carpentera. Obecnie jako, iż w Hollywood panuje moda na remaki, coraz częściej słyszy się o nowej wersji filmu "Coś".

9) Aliens (1986) – Obcy w reżyserii Jamesa Camerona z główną rolą Sigourney Weaver jako porucznik Ripley przyniósł ogromne dochody, a przede wszystkim zdobył jeszcze większą popularność na całym świecie. Starania pani porucznik doceniła nawet Amerykańska Akademia Filmowa przyznając Sigourney Weaver nominację do Oscara za główną rolę żeńską.

8) Star Trek: The Next Generation (1987-1994) – osobiście nigdy nie przepadałem ani za filmem, ani za serialem. Mimo to osiągnął on niesamowitą popularność na całym świecie.

7) E.T. (1982) – dokładnie 25 lat temu Steven Spielberg wyreżyserował Extra Terrestrial, które stało się najbardziej dochodowym filmem wszech czasów do momentu, aż pojawiły się "Gwiezdne Wojny". Kto do dzisiaj nie słyszał słów "ET phone home"?

6) Brazil (1985) – w reżyserii Terry'ego Gilliama jest komedią sci-fi. Film porusza problem braku miłości w świecie przyszłości zdominowanym przez totalitarny reżim. Głównym bohaterem jest Sam Lowry, który jak się okazuje nie jest byle lepszym urzędnikiem z tłumu. Film chwali się za fabułę i reżyserię. Na plus zasługuje także dobra obsada: Jonathan Pryce, Robert De Niro, Bob Hoskins, Michael Palin, Peter Vaughan oraz Ian Holm.

5) Star Trek II: The Wrath Of Khan (1982) – widać, że fani Star Treka czuwają. Dwa miejsca na liście top25 świadczą o potencjale serii.

4) The X-Files (1993/2002) – seria "Z archiwum X" znana jest zapewne wszystkim. Agent Fox Mulder oraz Dana Scully od dawna sprawują pieczę nad wszystkimi niewyjaśnionymi przypadkami na ziemi. Widać ogromną popularność serialu, który na liście bije wiele starszych, klasycznych produkcji.

A teraz czas na wielką trójkę:


3) Blade Runner (1982) - oczywiście! Nie istnieje lista filmów sci-fi bez "Łowcy Androidów". Harrison Ford w filmie Ridleya Scotta na podstawie dzieła Philipa K. Dicka. W 2019 roku trudno już odróżnić człowieka od androida, lecz Rick Deckard podoła i temu zadaniu. Absolutna klasyka gatunku ponownie oparta na rewelacyjnych książkach autorstwa Philipa K. Dicka. Jeżeli komuś spodobał się film, a chciałby bardziej zagłębić się w świat przyszłości polecam gorąco książkę. Jest naprawdę dobra i bez obaw ... nie musicie spodziewać się tego samego co w filmie tylko w wersji papierowej, oj zdecydowanie nie, film ukazuje świat z wielu innych stron. Polecam!

2) Battlestar Galactica (od 2003) – Pierwsza wersja serialu powstała już w 1978 roku. Dwa lata później pojawiła się jego niechlubna i bardzo krytykowana kontynuacja, o której szybko zapomniano. W roku 2003 wyemitowano miniserial, będący pilotem remake, a w roku 2004 powstał pierwszy sezon jego nowej wersji. Fabuła ogólnie opiera się o walkę ludzi z Cylonami, zbuntowanymi maszynami, które w ostatecznym rozrachunku dokonały zagłady ludzkości, uzyskując dostęp do systemów obronnych Dwunastu Kolonii. Ocalał natomiast tytułowy Battlestar Galactica, będący okrętem bojowym pod dowództwem komandora Adamy oraz pewna liczba statków cywilnych. Ich zadaniem jest odnaleźć i ocalić Trzynastą Kolonię - Ziemię.

1) The Matrix (1999) – Pierwsze miejsce dla filmu braci Wachowskich! Tłumaczyć o co chodzi tak naprawdę nie trzeba, gdyż film każdy fan kina w mniejszym lub większym stopniu zna. Matrix okazał się niesamowitym sukcesem, stał się symbolem filmów science fiction wśród młodego pokolenia. Mimo że następne dwie części (szczególnie trzecia) były gorsze od pierwszej, (najczęściej tak niestety jest) to i tak powinniśmy Matrixa traktować jako trylogię, a nie oddzielne elementy układanki.

Według mnie film "The Matrix" zasługuje na by być na tej liście, gdyż jest naprawdę rewolucyjny, tylko czy aby na pewno numer jeden? Zapewne każdy z nas zmieniłby kolejność, coś dodał, coś wyrzucił. Brakuje mi jednak filmu, którego klasyki nikt nie podważy – "Star Wars" jako cała saga zdecydowanie zasługuje w moim mniemaniu na miejsce w pierwszej dziesiątce.

A jak wygląda sprawa z dzisiejszymi filmami sci-fi? Ostatniego czasu nie ma ich zbyt dużo na ekranach, ale wkrótce może się to zmienić. Wakacje zapowiadają się bardzo dobrze jeśli chodzi o najnowsze premiery. Ale czy któryś z nich pojawi się kiedyś na takich listach? Czy za 25 lat ktoś o nich będzie pamiętał? No cóż, jak zwykle, czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Time Lord
 • Time Lord
 • 15.08.2011 20:09

DOCTOR WHO rządzi !!! nie wiem jak może być na 23 miejscu :// ŻAAL MI WAS NIE ZNACIE SIĘ NA SERIALACH SCI-FI !!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
co jest???
 • co jest???
 • 22.07.2011 23:27

Ehm... Jednak muszę coś jeszcze dodać. Co do Battlestar Galactica - wyprodukowano jeszcze kilka odcinków serialu w 1980 roku. I zgadzam się, że brakuje filmu Trasnformers na liście. Zresztą, każdy ma przecież własną :p

Komentarz został ukrytyrozwiń
co jest???
 • co jest???
 • 22.07.2011 23:13

"Firefly/Serenity (2002/2005) - Firefly jest serialem wyprodukowanym przez FOX TV. Serenity jest natomiast filmem, który niejako podsumowuje i kończy cały serial. Historia jest pokazana w dość ciekawy sposób, ponieważ całość akcji dzieję się na Dzikim Zachodzie. Jednocześnie rasa ludzka kolonizuje obce planety i walczy z Łupieżcami – zmutowanymi krwiożerczymi ludźmi." Mam dwie uwagi. Pierwsza: przypominam, że akcja serialu dzieje się w roku 2157, a więc w czasach, w których nikt zapewne o Dzikim Zachodzie nie słyszał. Po drugie: załoga Serenity często lądowała na planetach, które zostały poddane terraformacji, tzn. zostały przekształcone na "zdatne do zamieszkania przez homo sapiens". To zostało nawet nadmienione w pierwszym odcinku serialu na pewno. A, jeszcze jedno. Serenity to statek kosmiczny klasy Fiefly. Serial należy do gatunku science - fiction - taka mała podpowiedź dla autora. Tak, życie na planetach TOCZY SIĘ JAK na Dzikim Zachodzie, ale błagam, nie klasyfikujmy tego do Dzikiego Zachodu rozumianego powszechnie przez bezkresne prerie zamieszkałe przez Indian!!!! Patrz: westerny, np. "Winnetou" Karola Maya, film "Bonanza". Tam jest Dziki Zachód.
Ufff... to tyle :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gosc
 • Gosc
 • 01.05.2011 13:20

A gdzie transformers 2 to jest film zajefajny

Komentarz został ukrytyrozwiń
KarMas
 • KarMas
 • 29.03.2011 08:37

Ale zryte filmy... xDD O du*ę rozbić :D
:))

Komentarz został ukrytyrozwiń
QQQ
 • QQQ
 • 02.03.2011 08:52

W gwoli ścisłości to lista z 25 lat bodajże 1982-2007, więc tylko ostatni film, Powrót Jedi (1983r.), się kwalifikuje, plus oczywiście nowa trylogia, która nie zdobyła sobie takiej przychylności jak pierwsze (ostatnie trzy części). Dla mnie zauważalny jest brak Gwiezdnych Wrót (zarówno wersji kinowej jak i całego serialowego uniwersum), chociażby pod koniec tego zestawienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
M
 • M
 • 19.10.2010 07:25

A gdzie "Mroczne Miasto" i genialny - w tym roku u nas w kinach "Moon"? Na pierwszym dałbym jednak "Star Wars". I gdzie "Equilibrium", "K-PAX" czy "12 Małp"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
imienia i nazwiska nie dam
 • imienia i nazwiska nie dam
 • 06.10.2010 13:32

ja też uważam że gwiezdne wojny powinny być na pierwszym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mofzwzzj
 • mofzwzzj
 • 28.09.2010 23:19

vGPrUw <a href="http://hbbiaabtukms.com/">hbbiaabtukms</a>, [url=http://njlbzlxobpes.com/]njlbzlxobpes[/url], [link=http://xtftpomqaopb.com/]xtftpomqaopb[/link], http://pmqdpifrtaim.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

ten kto wymyslil ta liste jest dla mnie "zerem" gwiezdne wojny w dodatku tylko jedna czesc i to na 21 miejscu...ta osoba oszalala... w moim mniemaniu star wars powinno sie znajdowac nad matrixem a po mysli wiekszosci po matrixie na 2 miejscu...i kto star treka umiescil na 5 pozycji...jakis oszolom musial pisac te liste. GWIEZDNE WOJNY sa najbardziej extra filmem SF ktory powinien znajdowac sie na pierwszej pozycji powinien byc na pierwszym miejscu bo jest najlepszy z nich wszystkich...no...pozdrawiam tych ktorzy uwazaja ze star wars jest zle ulokowane na tej liscie i ze jest niedocaniane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.