Facebook Google+ Twitter

Filmy Szumowskiej w kinie Iluzjon

Po otrzymaniu Srebrnego Niedźwiedzia nazwisko Szumowskiej nie jest już anonimowe dla polskiego widza. Dla tych, którzy nie mieli jednak okazji do tej pory obejrzeć jej filmów warszawskie kino Iluzjon przygotowało specjalny cykl projekcji.

 / Fot. Berlinale Film FestivalAborcja, homoseksualizm (dodatkowo w sutannie), choroba, śmierć, prostytucja to tematy, których Małgorzata Szumowska nie boi się podejmować w swoich filmach. Co więcej mierzy się z nimi w sposób cichy, prywatny, daleki od gazetowej krzykliwości. Ponadto w podejmowaniu poważnych tematów dla Szumowskiej liczy się coś więcej niż realizm, mianowicie zbudowanie specyficznego nastroju. Wszystkie te aspekty zostały już wielokrotnie docenione za granicą, podczas wielu festiwalów filmowych. Tradycyjnie jednak najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. Dlatego Szumowska, choć dobrze rozpoznana przez krytykę, dopiero przebija się do świadomości polskiego widza. Z pewnością Srebrny Niedźwiedź zdobyty w Berlinie za film "Body/Ciało", będzie w tym pomocny.

Kino Iluzjon postanowiło zaprezentować najciekawsze z pełnometrażowych obrazów w dorobku Małgorzaty Szumowskiej. Cykl, który rozpoczął się 15 marca potrwa do końca miesiąca, a w jego ramach można będzie obejrzeć jeszcze takie filmy jak:

W imię
22.03 godz.18

Solidarność, solidarność

23.03 godz.18

Ono
25.03 godz. 17.45

33 sceny z życia
25.03 godz. 18

Body/Ciało
26.03 godz.20

Sponsoring

31.03 godz. 20


Dodatkowo w ramach pokazu najnowszego filmu "Body/Ciało" 26 marca odbędzie się w Iluzjonie spotkanie z twórcami.


Małgorzata Szumowska jest uznawana za jedną z najbardziej obiecujących polskich reżyserek i scenarzystek. Córka autora filmów dokumentalnych - Macieja Szumowskiego i pisarki Doroty Terakowskiej. Rocznik '73, przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, by następnie ukończyć łódzką filmówkę. Od 2001 roku należy do Europejskiej Akademii Filmowej. Debiutowała jako reżyser w 1996 roku etiudą "Kobiety są jak kwiaty".


Tego autora również:
Dziś początek targów Slow Fashion
"Turysta" czyli mocne szwedzkie kino
"Kebab i horoskop" od piątku w polskich kinach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.