Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18526 miejsce

Filmy z VHS, czyli powrót do przeszłości

Minęły już dwa lata odkąd japońska firma JVC przestała produkować kasety dla dystrybutorów filmowych. Przypomnijmy czasy, kiedy to posiadanie odtwarzacza wideo było marzeniem Polaków...

Kasety wideo. GNU / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:JVC-VHS_Cassette001.JPG&filetimestamp=20070819025229Trochę historii

Pierwszy magnetowid pojawił się już w 1956 roku Stanach Zjednoczonych! Jednak do powszechnego (domowego) użytku wszedł dziewięć lat później. Masowa produkcja rozpoczęła się w 1970 roku w zakładach Philipsa. Lata 70. XX wieku to ciągłe doskonalenie urządzenia, głównie przez JVC. Magnetowidy cieszyły się największą popularnością w latach 80. XX wieku i na początku lat 90. XX wieku, zwłaszcza w USA, RFN, Japonii, Wielkiej Brytanii i... Polsce.

Jak to było w PRL-u

W Polsce magnetowidy rozpowszechniły się w latach 80. XX wieku. Na zakup wideo mogli pozwolić sobie nieliczni. Pamiętajmy, że większość urządzeń pochodziło z "zachodu". Dlatego na początku właścicielami magnetowidów byli m.in. najwyżsi urzędnicy partyjni, "prywaciarze", "cinkciarze", i ludzie z tzw. półświatka. Samo zdobycie tego cudu techniki nie było łatwe. Najczęściej w danych miastach działały osoby, które zajmowały się nielegalnym "ściąganiem" wideo z zagranicy np: RFN lub Holandii.

Przejdźmy teraz do tematu kaset VHS. Nośniki z filmami pojawiały się na bazarach ("spod lady") - oczywiście były to wersje pirackie. Kto nie chciał kupować, mógł wypożyczyć. Przełom lat 80. i 90. to prawdziwy wysyp wypożyczalni kaset wideo, tych legalnych i nielegalnych w prywatnych lokalach. Wypożyczalnie zbijały prawdziwą fortunę - kto by teraz pomyślał o kolejkach lub zapisach na kasety?

Co się oglądało?

Pozwoliłem sobie sporządzić listę "Hity z wypożyczalni", czyli jakie tytuły cieszyły się największą popularnością.

- Trylogia "Rambo"
- Seria "Akademia Policyjna"
- Seria "Amerykański Ninja"
- "Hotel w kurorcie"
- Seria "Lody na patyku"
- "Commando"
- "Cobra"
- "Conan Barbarzyńca"
- Seria "Rocky"
- Seria "Życzenie śmierci"
- Seria "Zaginiony w akcji"
- Seria "Kickboxer"

Ciężko tutaj znaleźć wybitne pozycje filmowe. Liczyła się dobra zabawa w gronie znajomych...

Dzisiaj

Magnetowidy i kasety przeszły do historii - zostały wyparte przez DVD. Podobne zjawisko dotyczyło płyt winylowych, które zostały zastąpione przez format CD. Może VHS-y za kilka lat będą "trendy" jak wspomniane winyle.

Dane historyczne pochodzą z portalu Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z tym wypożyczaniem zdarzały się ciekawe historie. W Bydgoszczy na tzw. giełdzie przy stadionie Chemika, można się było wymieniać za darmo. Spotykali się tam ludzie, którzy mieli po kilka kaset i "ja Tobie "Rambo", za Twojego "Commando". Potem w domu często okazywało się, że zamiast bajek są nagrane "Wiadomości" i pół jakiejś komedii z jedynki, a zamiast Sylwestra Stallone... Teresa Orlowski :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.