Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

273 miejsce

Filomena opowiada o sobie

Walczę z czasem. Ani filozofia ani psychologia, ani joga czy Budda nic na to nie poradzą. Najprawdopodobniej te wszystkie odczucia są tylko w mojej głowie. Czasem mam wrażenie, że mojej troskliwości, przezorności, ostrożności, zapobiegawczo


Filomena o sobie

Opowiadanie konkurowało w Wysokich Obcasach. *

To chyba kryzys czterdziestolatki. Stale nie mogę zdążyć, jestem rozkojarzona, powolniejsza, a przecież pracy jak drzewo / Fot. Filomenamam mniej, ale co dziwne, czasu także. Rozmyślam, lecz nie potrafię powtórzyć o czym. Czasem myśli kłębią się i gonią niczym w wyścigu. Pytań tyle a odpowiedzi żadnej. Czym jest świadomość? Czym jest sens? czym albo kim jestem? Dokąd zmierzamy rozmnażając się tak szybko? Czasem ogarnia mnie strach. Odpędzam te refleksje gdyż wpędzają mnie w paskudny nastrój, zupełnie jak myśl o oknach czekających na mycie, podłogach, o chwastach w ogródku chowających się przede mną. Niestety, nikt inny się za to nie weźmie. Martwi mnie Jola. Moja krew i ciało a nie znosi by ją o cokolwiek prosić. Odpowiada opryskliwie najczęściej odmawiając, a za chwilkę jest nieszczęśliwa, że tak właśnie się zachowała. No i wpada w dołek, żałuje, płacze. Myślę, że tylko bezwzględna, bezwarunkowa dobroć i miłość może ją zmienić. No i dojrzewanie.
Staram się jak mogę. Może jestem za dobra? nigdy się nie obrażam. Nie stosuję milczenia jako broni. Liczę, że wyrośnie z tego nastolatkowego okresu buntu i sprzeciwu. Mały Jaś jest rozkoszny, ufny, ugodowy, grzeczny. Oby świat go nie zepsuł. Oboje są dla mnie całym światem.

Właśnie zrobiłam operację przegrody nosowej. Dzieci i Jan dali sobie radę beze mnie. To tylko trzy dni. A szpital jest pod bokiem. Bardzo się wycierpiałam, bo nie potrafię oddychać przez usta. Trzy dni bez snu. Trzy noce lęków i refleksji, po których dochodzę do wniosku, że staram się cały czas być najlepszą matką pod słońcem i dobrą żoną. Boję się, że mi się to nie udaje.

Usycham i więdnę. Zamknięta między zakupami, garnkami i pralką, odkurzaczem i ścierką. Tęsknię za ludźmi, za użyciem intelektu a nie tylko płynu do zmywania, za ludźmi z którymi się przyjaźniłam, uczyłam, spierałam w sądzie, tęsknie za przeciwnikiem i za współpracownikiem, za szefostem. To są tęsknoty nie do spełnienia. Zostaną w mojej głowie nostalgią, której się nie pozbędę. Przyznaję, męczy mnie brak uznania i poczucia wartości.

Żyję bez dramatów, nie mam poważnych problemów. Jesteśmy zdrowi, a to najważniejsze. Dzieci wychowuję bezkłopotowo. Nie wiem, czy zbyt dokładam staranności czy przeciwnie. Skutek będzie sędzią. Za mój osobisty sukces uważam ich wspaniałą znajomość czterech języków i ufność do świata i ludzi. Zaczęłam uczyć się angielskiego. Muszę się gdzieś odnaleźć ponownie. To nagłe odcięcie od tłumu wokół siebie spowodowało, że zagubiłam się w samotności. Mimo, że tak trudno być lubianym przez tłum, to jednak mi go wciąż brakuje. Zrobiłam się pusta, próżna, łasa na komplementy. Nawet w domu do sprzątania wkładam buty na obcasie, ładnie się ubieram, no i nie wychodzę rano z łazienki bez lekkiego makijażu. Spoglądanie częste w lustro sprzyja mojej melancholii. Niestety.

Jest jednak coś, co mnie raduje. Nowy rozdział rodzinny. Moje relacje z przyrodnim bratem. Nie znaliśmy się przez wiele, wiele lat. Nasz tato już nie żyje od dziesięciu lat. Nie ma już między nami tej niewidocznej bariery uprzedzeń, „walki“ o pozycję, uznanie i wartość. Matka mojego brata przestała mnie traktować jak konkurentkę. W trójkę jesteśmy sobą wobec siebie. A nawet moja mama ma w tym układzie swoje miejsce. Nasze mamy przez telefon rozmawiają o nas. To wspaniałe. Myślę, że to tata załwtił w niebie iż nastąpiło zamknięcie rozdziału nieporozumień rodzinnych. Mam wreszcie braciszka o którym zawsze marzyłam.

Wszystko do szczęścia mam. A jednak czegoś mi brak co powoduje, że wpadam w melancholiczny nastrój. Grzechem byłoby powiedzieć, że cierpię, bo chciałbym jeszcze dopełnienia, spełnienia, samorealizacji. Wydaje mi się, że już osiągnęłam pewne, jak mawiają fizycy, „nasycenie“. Czterdzieści lat to wszystkie etapy uczenia się życia, poznawania, odkrywania, doświadczania. Czas szkolny, uniwersytecki, małżeński, czas pracy zawodowej i rodzicielski. Czy to wszystko? jaki czas poznawania pozostał? czego muszę jeszcze doświadczyć aby dojść do owego stanu „nasycenia“?

Tymczasem dostaję „ścierkomanii“. Obsługuję własną rodzinę najlepiej jak potrafię.
Z uśmiechem odpowiadam czynem na: Kochanie, proszę to..proszę tamto, a może by zrobić...nie mam koszuli... Mami, Mamuś, Mamo, zrób mi przygotuj, sprawdź, chodź, słuchaj, powiedz, kup proszę. Oczywiście to posługiwanie jest w mojej głowie, dumie i wyobraźni. Mnie się tak wydaje, takie mam uczucie. Tymczasem Jan ze stoickim spokojem robi już trzydziestą wersję projektu naszego przyszłego domku. Żyje tym, pasjonuje się i studiuje co potrzebne do tego wspaniałego celu jaki sobie wyznaczył. Zazdroszczę mu.

Obecnie tych wersji jest już sto trzy. Nieważne, niech będzie i tysiąc. Cieszę się dla niego i dla dzieci, którym też potrzebne jest gniazdo. Wisi nad nami świadomość wynajmowanego cudzego mieszkania. W każdej chwili formalnie właściciel może nam wypowiedzieć umowę. Kupienie mieszkania, gdy bierze się duży kredyt, bywa tylko złudą własności, tzn. złudą posiadania czegoś wyłącznie dla siebie, złudą gdyż faktycznie właścicielem większej części jest bank. Czasem jednak taka złuda daje komfort psychiczny, bo wycisza niepokoje oraz motywuje.

Udało mi się kilka drobiazgów. Poczułam się znów potrzebna i mogłam wykorzystać swe umiejętności, czy też walory i atrybuty jakich inni nie mają. Pochwalono mnie i zapłacono. Niespodzianką okazało się, że język rosyjski jest taki piękny, odkrywam go na nowo dzięki francuskiemu, niemieckiemu i włoskiemu. Jaka ja głupia byłam kontestując ten język w szkole.

Umarła matka mojego brata. Jej śmierć mocno odczułam. Zanim zachorowała byłyśmy już w bardzo poprawnych kontaktach, nawet nocowałam u niej razem z dziećmi, które ona szczerze polubiła a może nawet pokochała. Od czasu jej choroby, wyrozumiałość jaką miałyśmy dla siebie osiągnęła chyba zenit. Szacunek i życzliwość zawiązała się między nami już wcześniej, ale od czasu choroby ona traktowała mnie jak córkę. Odwiedziłam ją w szpitalu, choć to nie było łatwe. Mój brat został sierotą i jestem jego najbliższą rodziną. Myślę, że to doświadczenie mocno wpłynęło na nas oboje.

Moja droga / Fot. FilomenaLata biegną nieubłaganie. Robią mi się worki pod oczami. Wklepuję mnóstwo kremów. Zalepiam zmarszczki. Walczę z czasem. Ani filozofia ani psychologia, ani joga czy Budda nic na to nie poradzą. Staram się coś robić. Walczę ze śmieciami w kuble. Zmniejszam ich objętość segregacją. Zrobiłam raport na temat recyklingu, ale to zupełnie nie popularny problem w Polsce. Nikt o tym słyszeć nie chce. Zachłyśnięci wolnością zajmują się wszystkim tylko nie porządkami na śmietnikach. Ekologia nie jest jeszcze modna. Widocznie na to jeszcze nie czas. Tymczasem mój Jan nazwał mnie Filo Hasiok.

Odwiedzam moją mamę co trzy miesiące, gdyż ona nie może już przyjechać do nas. Czas dosięgnął ją niczym morderca na raty. Bardzo mi smutno z tego powodu, że dobrowolnie poddaje się starości. Nie chce ograniczyć papierosów i nie czyni nic co by wpływało korzystnie na zdrowie. Jest trudniejsza w obejściu, mniej cierpliwa i jakby mniej tolerancyjna. Oczekuje więcej. Potrzebuje więcej ciepła i rodziny wokół siebie, więcej uwagi. Zwraca ją na siebie w różny sposób. Nie mogąc jej sprawić ulgi mam wyrzuty sumienia, boli mnie żołądek, gniecie serce. Czy ja też będę taka na starość? czy też będę kiedyś powodem takich dolegliwości moich dzieci?

Przy okazji pobytów u mamy, już co dwa miesiące, wzięłam udział w seminarium. Poproszono mnie o wykład stosowania norm europejskich. Jan bardzo mi pomógł w przygotowaniu prelekcji. Koleżeństwo odpuściło mój wykład. Frekwencja była mała. Materiał był dobry, ale ja nie potrafię być prelegentem. Słowem fiasko. Żal mi było ogromnego nakładu pracy. Postanowiłam wysłać materiał do „żółtych kartek“ Rzepy. Dałam po nosie tym, którzy mnie zignorowali, bo teraz musieli zapłacić aby przeczytać mój wykład. To dość próżne uczucie taka satysfakcja za dwa złote, ale jest bardzo dowartościowująca.

Stan duszy i ciężar na sercu, czyli wszystko co wiruje w mojej głowie, jest natchnieniem dla pióra. Piszę gdy jest mi smutno, gdy czuję niedosyt jakiegoś uczucia. Pewne stany uczuć chcę pielęgnować. Nie wszystkie, rzecz jasna. Harmonia w domu, radość, miłość wymagają dbania o nie jak o roślinkę by nie zwiędła. Co mi z deklaracji, że jestem wspaniała, potrzebna, niezastąpiona i kochana, gdy w rzeczywistości czuję się pomiatana. Nie znajduję nawet porównania kim się tak pomiata jak mną. Pracowników domowych, traktuje się dobrze, bo oni mają prawa. Mogą odejść, poskarżyć się. Mogą uciec, okraść, obgadać. A zatem trzeba się z nimi liczyć. Matka, żona nie ucieknie, nie okradnie, do związków zawodowych nie pójdzie, a więc można sztorcować, wymagać, poprawiać demonstracyjnie, zrugać za błahostkę. Żona i matka nie poskarży się. Nie zostawi dzieci. Nie ucieknie z dziećmi pozbawiając ich ojca, tylko z powodu poczucia własnego niedowartościowania. Najprawdopodobniej te wszystkie odczucia są tylko w mojej głowie. Pozostaje skulić uszy po sobie i wypełniać jak najstaranniej swoje powinności pani domu, matki, żony i gosposi. Przez „skromność“ pomijam już rolę guwernantki. Wykonuję te wszystkie funkcje bez żadnych praw do sprzeciwu. Bezwarunkowo, nie oczekując nic w zamian. Do wszystkiego można przywyknąć, do bólu także. Ale przyzwyczajenia są jak żelazny kaftan z którego trudno się uwolnić. Ból to cierpienie, które wyostrza świadomość. Każdy odczuwa inaczej cierpienie i może widzieć inne jego źródło, a ból można umiejscowić. Okazywanie uczuć jest trudne. Nie dla mnie. Tak jak, potrafię pieścić zwierzęta, tulić i nagradzać za wierność i lojalność, tak jeszcze bardziej potrafię okazywać to najbliższym. Mam nadzieję, że nauczę tego dzieci, bo męża mi się nie udało. Potrzeba akceptacji otoczenia, bliskich i najbliższych jest bardzo silna, przynajmniej we mnie. Nie wiem czy dotrzymam, czy wystarczy mi cierpliwości. Czasem mam wrażenie, że mojej troskliwości, przezorności, ostrożności, zapobiegawczości i czułości wystarczyłoby na tuzin dzieci i pół tuzina mężów.

Teraz to chyba kryzys pięćdziesięciolatki.Coś we mnie umiera naturalnie. Czyżbym się wypaliła, straciła wiarę w sens dalszego ciągnięcia tego wózka. Znów kiepsko się czuję. Nie chcę powtarzać się, ale stan mojego ducha nie uległ zmianie. Coraz częściej nachodzą mnie myśli pójścia swoją drogą do starości. Wolność, to życie godne. Godność i wolność to dwa skarby, których nie pozwolę sobie odebrać. Jan nie dostrzega nawet, że wymagając stale ode mnie, gasząc we mnie każdy entuzjazm, optymizm, czyni mnie bardziej dojrzałą do radykalnych posunięć. Do uwolnienia się. Nie wiem jeszcze, czy będę w stanie być szczęśliwsza bez Jana. Nie ukrywam, że z miłości latam na jego orbicie niczym sputnik. Oświadczając mi się zapytał: Czy chcesz się ze mną zestarzeć? bo chciałbym z tobą dożyć późnej starości. Bardzo mnie zdziwiły takie oświadczyny dwudziestopięciolatka. Obecnie wątpię w siły własne i jego, czy podołamy dojść razem do brzegu rzeki Styks w krainie Hadesa. Coraz częściej nie wiem czy zdąże i dotrwam, bo trzęsą mną wątpliwości o różnym podłożu.

Jeżdzę do mamy już co miesiąc. Smuto mi, bo ona poddała się. Pobyt z nią z jednej strony mnie bardzo cieszy a z drugiej jest bardzo przygnębiający. To nie ta sama osoba. Mimo tego staramy się obie unikać rozmów na temat jej małżeństwa z moim tatą. To temat kontrowersyjny, bo choć staram się ją zrozumieć nie mogę pojąć, że mu jeszcze raz nie wybaczyła. Chociażby z miłości do mnie. Straciłyśmy wolę roztrząsania tej sprawy. I dobrze. Nie warto na to tracić czasu. Kocham ją i czuję, że nie wiele spotkań nam zostało. Bardzo prosiła bym nie płakała po jej odejściu, bym nie roniła łez. Teraz mam mokre oczy a łzy spływają na papier. Trzeba chcieć przebaczać i zapominać o przykrościach.

Nawiązałam kontakt z Halinką, przyjaciółką mamy, dużo od niej młodszą. Nie widziałyśmy się bardzo długo, gdyż byłam podlotkiem gdy ona wyjechała do Brazylii. Przy niej znów czułam się jak dziewczynka. Właściwie był to beztroski czas, jeśli nie liczyć dramatu jakim był dla mnie rozwód rodziców. Halinka wówczas była mi dużym wsparciem. Teraz dużo rozmawiamy i ona doskonale znając moje dzieciństwo, zanalizowała mnie trafnie. Powiedziała, że wówczas wszyscy otaczali mnie serdecznością, życzliwością i ciepłem, miłością, wszyscy byli dla mnie serdeczni i życzliwi. Szczególnie po rozstaniu się rodziców nie oszczędzano mi uwagi i afirmacji. Dla kogoś mogło to wyglądać jak rozpieszczanie jedynaczki, tymczasem to była wyrozumiałość, tolerancja i lojalność. Może dlatego nie potrafię akceptować wrogości, chłodu, pretensji o bzdurne nieważne drobiazgi, braku wiary w wierność i braku lojalności. Relacje z takimi osobami mnie męczą. Czuję na odległość jeśli odbierana jest mi godność i szacunek. Jeśli się nie podobam, nie mam uznania, to szkoda tracić czas na takich ludzi. Pragnę być całą sobą, aby mąż i dzieci byli zadowoleni ze wszystkiego a wówczas i ja będę zadowolona z mojego życia. Szczęścia pragniemy wszyscy, za szczęściem gonimy niczym w zabawie w szukanego.

Teraz doszłam do punktu, że nie chcę i nie muszę niczego udowadniać. Nie muszę już zdawać egzaminów, zdobywać coś, pożądać osiągnięć, nie muszę być sportowa jak zawodnik, młoda, zgrabna, piękna i mądra, mieć sukcesy zawodowe. Jestem jaka jestem, już nie ulepszam się, już nie pracuję nad sobą jak kiedyś, nie udoskonalam swej duszy i ciała. Oczywiście to nie znaczy, że przestałam dbać o siebie. Jestem wreszcie zadowolona ze wszystkiego. Mam wrażenie, że spełniłam moją rolę najlepiej jak potrafiłam, co nie znaczy, że nie mogłabym lepiej. Chyba jestem leniwsza, bo wszystko stało się oporniejsze i trudniejsze, brak mi chęci i szkoda czasu by walczyć z głupotą i chamstwem, więc po prostu ich unikam. Dla mnie czas stał się zbyt cenny by tracić go dla tych, którzy mnie nie darzą życzliwą uwagą. Nie marnuję już ani chwili na to, co mnie krzywdzi, co rani lub mi szkodzi.

W któreś moje urodziny Jan napisał mi laurkę, gdzie życzy mi dużo, jak najwięcej ciepła i miłości. Skomentowałam to, że w rzeczy samej, to życzenia. Zreflektował się i dopisał „daruję ci „ ... Od tej pory staramy się sobie po darowywać z wielką cierpliwością, to co dobre, także poważanie i afirmowanie siebie i naszego życia. Teraz jesteśmy oboje emerytami. Moja rola się zmieniła, dzielimy wszystkie zajęcia bez słów, wreszcie doświadczam równouprawnienia oraz partnerstwa. Spełniam się kreatywnie. Odnoszę wrażenie, że o ile zdrowie pozwoli, dożyjemy razem starości jak w bajce Kraszewskiego „Był sobie dziad i baba“ .
Filomena Meror 19 września 2014 r.
Praca Konkursowa Filomeny Meror była wysłana na konkurs ogłoszony przez
„WYSOKIE OBCASY“ po akcji wakacyjna szkoła pisania. Przez kilka tygodni znane osoby udzielały porad jak pisać o sobie.

*Wyniki ogłoszono 15 listopada, wyróżniono 10 prac oraz 6 nagrodzono. Wszystkie opublikowano już na łamach WO. "wyróżnieni w konkursie "moja droga" oraz w "nagrodzeni w konkursie "moja droga życiowa"

Powyższa opowieść nie jest i nie była dotąd publikowana.

Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Pani Grazyno, jaki swiat bylby nudny gdyby wszyscy byli tego samego zdania. To interesujace jak my obie interpretujemy zwierzenia Filomeny i co czytamy miedzy wierszami.
Sle pozdrowienia. Cecylia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Cecylio, zadziwia mnie Pani -;))

Filomena najwyraźniej miewała huśtawki nastrojów, jak miewa każdy. To normalny element życia. Z tekstu wnoszę, że ani razu nie zapadła na długotrwałą, ciężką depresję, z którą trzeba udać się do psychiatry czy choćby do psychologa.
O niczym takim nie napomyka!
Pisze natomiast, że żyje bez dramatów, że wszystko do szczęścia ma, że cieszy się dobrymi relacjami z bratem przyrodnim, że miała wielkie wsparcie ze strony matki i przyjaciół w czasie rozwodu rodziców (o śmierci ojca niczego znaleźć nie mogę prócz tego: "tata załatwił w niebie iż nastąpiło zamknięcie rozdziału nieporozumień rodzinnych"), a teraz przechodzi kryzys pięćdziesięciolatki.
Na koniec czytamy, ze już zaakceptowała siebie i swoje życie, i "o ile zdrowie pozwoli, dożyjemy razem starości jak w bajce Kraszewskiego „Był sobie dziad i baba“.

Po co tu lekarze? Filomena jest normalną, zdrową psychicznie kobietą, która jak wszystkie kobiety miewa chwile nienawiści do ścierkomanii i do przybywających zmarszczek, miewa uczucie, że czas jej umyka, boi się starości, etc. itp.
A która z nas tego nie doświadcza?!

Filomenę czeka jeszcze kryzys sześćdziesięciolatki... siedemdziesięciolatki... osiemdziesięciolatki, dziewięćdziesięciolatki....i oby dożyła lat 200 w takiej kondycji psychicznej.
Proszę spojrzeć, jak to świetnie pracuje na rzecz jej kreatywności: "...wszystko co wiruje w mojej głowie, jest natchnieniem dla pióra. Piszę gdy jest mi smutno, gdy czuję niedosyt (...)"

I o TO chodzi!
Pozdrawiam, gra.
[https://www.youtube.com/watch?v=oG6pEolAKm8]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grazyno , jestem pewna ze odpowiedzialny/a terapeuta /ka nie powie " czy nie ma pani wiekszych klopotow ". Dobrze wyszkoleni specjalisci tym wlasnie roznia sie od przyjaciolek i i obcych w pociagu , ze nie bagatelizuja problemow swoich klientow, nie oceniaja , a wiedza jak nalezy takiej osobie pomoc.
Wydaje mi sie ze gdyby matka i Filomena po odejsciu meza i ojca pracowaly razem nad
tym traumatycznym wydarzeniem pod kierunkiem specjalisty , to obu paniom latwiej byloby dalej zyc.
Nie wiem czy Filomena to fikcyjna postac,hybryda kilku osob, czy tez osoba autentyczna.. Niech to pozostanie jej tajemnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst Filomeny dotyczący jej życia doskonale odzwierciedla przynajmniej fragmentami życia wielu innych kobiet dbających o swoją rodzinę ... dzieci, męża ...

... jej troski, wątpliwości, poczucie bezsensu ... i sensu życia ... bez Jana i z Janem w końcu ... pogodzonej z losem, afirmującej życie i partnerstwo ...

... ale to co się wydarza wokół tego tekstu, w komentarzach do niego powoli zaczyna żyć życiem własnym i staje się dla mnie nie mniej ciekawym materiałem, godnym uwagi ... i ... przemyśleń ...

... dziękuję i za jedno i za drugie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie wytoczyły ciężką artylerię. @-->-- kwiatek dla dyskutantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cecylio, szukać pomocy w tych sprawach u specjalistów?
Nie zdziwiłabym się, gdyby specjalista zapytał:
- Nie ma pani większych problemów?

Filomena zwierza się, że ma szaloną gonitwę myśli i pokrótce przedstawia dylematy, które ją nachodzą. Uważam, że każda z nas - obojętne: feministka, emancypantka czy niewolnica z wyboru - miewa chwile zwątpienia i ogarniają ją czarne myśli.
Mężczyźni również tego doświadczają.
Nie ma zatem sensu biec do specjalistów, tylko trzeba samej przeanalizować problem, wygadać się przed przyjaciółką, a najlepiej przed kimś całkiem obcym np. w pociągu.
A jeszcze lepiej wystartować w konkursie literackim, gdyż taka praca zmusza do solidnego przemyślenia każdego słowa, każdej myśli, każdego odczucia i uczucia. Na przykład mnie to kiedyś bardzo pomogło - po przeczytaniu wydrukowanych wynurzeń, ujrzałam ich banalność, zawarłam z nimi rozejm i raz na zawsze pozbyłam się dylematów tego typu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze W., nie czyniłam zamachu na Pana. Pierwsza moja myśl była identyczna, gdyż ulegam stereotypom jak większość. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że to 2 różne określenia, a dzisiaj widzę, że tylko Barbara nie pozostawiła ich bez komentarza -:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytalam jakze osobiste zwierzenia Filomeny i zastanowilo mnie to ze majac opisane problemy nie starala sie szukac pomocy u profesjonalnych specjalistow. Byc moze ze nie wspomina o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno, nie umknęło. :)

Powinienem tylko przesunąć cudzysłów. Zamiast "gospodyni domowa" i "gospodarz domu", może bardziej powinienem podkreślić w ten sposób : gospodyni "domowa", pan "domu".
Dlaczego nie na przykład: "gospodarz domowy" .. albo "gospodyni domu" ..? ;)

Dobrze chociaż, że gospodarka to gospodarka, a nie gospodarz ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, nie trzeba patrzeć tak daleko. To mamy u siebie, ba, nawet tu w komentarzach. Bodaj pod publikacją Małgorzaty Michaluk o zawodzie gospodyni domowej ktoś - pan Artur? - zwrócił uwagę na całkiem odmienny odbiór terminów: "gospodyni domowa", "gospodarz domu". Skojarzył prawidłowo - pejoratywnie dla kobiety, im plus dla mężczyzny choć najpewniej umknęło mu uwadze, że to są całkiem różne terminy. Umknęło, gdyż w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że baba jest głupsza, baba i brzytwa to śmierć i nie ma nic gorszego od baby za kierownicą.

Mężczyzna natomiast może być totalnym łajzą, a i tak będzie lepszy od tuzina fantastycznych siłaczek. Dlatego w pracy zawodowej kobieta musi 3x więcej pracować niźli jej kolega, gdyż co chłop, to chłop! On szafę wyniesie na piętro, kilofem chodnik wyrąbie, swoją ślubną przez próg domu przeniesie; w 2 godziny obiad ugotuje, w tym czasie też pranie zrobi i jeszcze utnie sobie rozmowę na wszelkie tematy z rodziną przy stole.

Gwarantuję, że kobiecie nie uda się żadna z tych rzeczy tak dobrze jak mężczyźnie.
C'est la vie!
https://www.youtube.com/watch?v=U0vB1ljGyzU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.