Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14781 miejsce

Filozofia… Czy aby dla amatorów?

Nie da się jednoznaczne zdefiniować pojęcia filozofii, gdyż w historii kierunki filozoficzne ulegały zmianom.

Filozofia… Czy aby dla amatorów?


okładka / Fot. I.M.Bill Nie da się jednoznaczne zdefiniować pojęcia filozofii, gdyż w historii kierunki filozoficzne ulegały zmianom. Dlatego też w pojmowaniu "filozofii" należy mieć na uwadze kontekst historyczny, kulturowy oraz konkretne jednostki, które głosiły swoje własne poglądy na temat filozofii, jej istoty i funkcji. Nikt jednak nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytania, które zadowoliłyby każdego, i które nie stawiałyby kolejnych pytań. A pytania rodzą się wtedy, gdy czegoś nie rozumiemy, czemuś niedowierzamy, gdy się dziwimy i nie jesteśmy pewni, czy to sen czy jawa. Reakcją jest właśnie pytanie, a pytanie – podstawą filozofii.

"To stan bardzo znamienny dla filozofa: dziwić się. Nie ma innego początku filozofii, jak to właśnie" – mówił Platon, a potwierdził jego słowa uczeń, Arystoteles: "Dzięki bowiem dziwieniu się ludzie obecni, jak i pierwsi myśliciele, zaczęli filozofować; dziwiły ich początkowo niezwykłe zjawiska spotykane codziennie, później z wolna stawali wobec trudniejszych zagadnień, jak na przykład wobec zjawisk związanych z Księżycem, Słońcem i gwiazdami, i  wobec powstawania wszechświata. A kto jest bezradny i dziwi się, poznaje swoją niewiedzę".

Do słów dwóch wielkich greckich filozofów nawiązuje między innymi Martin Heidegger, twierdząc że "pathos (zdziwienie) powinniśmy rozumieć jako arche (początek) filozofii. Ów pathos – pisze – nie stoi po prostu na początku filozofii tak, jak np. umycie rąk poprzedzające operację chirurgiczną. Zdziwienie unosi i przenika filozofię".
Zatem warto uświadomić sobie, że stawiając sobie pytanie: czym jest filozofia, w  pierwszym rzędzie powinniśmy w jakiejś formie ustosunkować się do dylematu: czy istnieje jedna filozofia, czy jest ich wiele. Odpowiedź będzie niebywale trudna. Właśnie…
okładka / Fot. I.M.Bill
Mam przed sobą interesującą książkę poetycką Tadeusza Lira-Śliwy zatytułowaną Filozofia dla amatorów, w której autor próbuje swoimi wierszami filozoficznie odpowiedzieć na trudne pytania. Tytuł jest jednak mylący gdyż nie są to stricte wiersze dla laików. Trzeba wysilić umysł by zrozumieć sens filozoficzny poszczególnych utworów. Np. z wiersza Świat otwarty czytelnik dowiaduje się, że: "/Wchodzi / Pan // Skrzypią / gwiazdy"i zaczyna się zastanawiać dlaczego gwiazdy skrzypią? Co to za Pan? (myślę że chodzi o Boga) Dlaczego się Go boją? Czyżby się bały Stwórcy? Można też zinterpretować ten wiersz inaczej: gwiazdy (może ludzie) skrzypią, wyrażając w ten sposób radość, owacje, mimo że skrzypienie kojarzy się z czymś złym, albo Świat otwarty jest dla każdego, aż tu nagle wszyscy truchleją bowiem wchodzi okrutny szef lub radują się bo to ich dobry pracodawca i kolega. Dziwimy się i zaczynamy filozofować...
W książce jest pełno wierszy, które mogą zaskakiwać, burzyć naszą wyobraźnie, zmuszać do zadawania pytań, na które może nie być odpowiedzi...
Autor niektóre wiersze dedykuje znanym filozofom: Arturowi Schopenhauerowi - "Wszystko jest jednym", Epikurowi - "Ogród Epikura" czy twórcy fenomenologii Edmundowi Husserlowi - "Zaimek metafizyczny", udowadniając że napisał swoją Filozofię dla amatorów znając podstawowe zagadnienia filozofii, jako takiej...

Czy poeta(ka) może być filozofem? Dlaczego nie! Tadeusz Lira-Śliwa także i im zadedykował niektóre wiersze, ot chociażby swojej żonie, też poetce Izabeli Monice Bill:
Dobroć anielska
- Świat jest erotyczny
- Dzięki Bogu
- Celna uwaga
- Jak strzał Amora

Czy Rafałowi Wojaczkowi:
Piramida
Poeta pisze A
Bóg patrzy
Z wierzchołka
Zet

Poeci w wierszach często zadają pytania, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Sami nie odpowiadają i zostawiają z nimi czytelników, którzy muszą rozwikłać kwestie, bytu, wiary, niezrozumiałych zjawisk, zdziwień, cudów itd. itp.
Tadeusz Lira-Śliwa w wierszach także nie stara się odpowiadać na pytania, które sam zadaje, często nie wprost. Są one zakamuflowane w taki sposób by „Amator filozof” sam łamał głowę i dociekał prawdy. Ale czy ją uzyska, czy zaplącze się w kolejnych pytaniach? Odpowiedź znajdziemy sięgając po Filozofię dla amatorów.

A co o pojęciu filozofia mówi współczesna Encyklopedia?
"Filozofia [gr. philosophia ‘umiłowanie mądrości’] u źródeł greckich oznacza poszukiwanie, dążenie do wiedzy wyrastające ze zdziwienia wywołanego poczuciem nieprzejrzystości świata i stawiającego pod znakiem zapytania to, co dotychczas było zakorzenione w tradycyjnych mitach lub oczywiste, narzucające się bezpośrednio, przyjmowane bezkrytycznie. W ramach ogólnej charakterystyki pytań, problemów, rodzaju zainteresowań uważanych za filozoficzne można wskazać, że wyrastają one z  refleksji nad relacją między człowiekiem a światem przyrody, między człowiekiem a  światem wspólnoty, historii, wartości, rzeczy (ogólnie — kultury), nad relacją człowieka w stosunku do samego siebie oraz w stosunku do absolutu pojawiającego się jako synteza wszelkich możliwych odniesień bytu ludzkiego" (...).
Czy jednak tym samym rozwiejemy wątpliwości związane z pojęciem filozofia? Nie wiem i chyba nigdy się nie dowiem. Zatem wspólnie dociekajmy…
Jerzy Granowski
Okładka / Fot. I.M.Bill
Filozofia dla amatorów – Tadeusz Lira-Śliwa
Projekt okładki – Izabela Monika Bill
Drukarnia TOTEM
Inowrocław 2015
ISBN 978-83-937223-0-3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję, że podelektuję się tą poezją, jak zdobędę tomik. No ale muszę najpierw przyjechać do mojego Wrocławia. Panu Granowskiemu dziękuję za ciekawą recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam, czytałam…Fascynująca, poetycka ( filozoficzna) przygoda. Wiersze cechuje wyjątkowa dbałość o każde słowo. Dobierane są one ze szczególną precyzją. Każdy utwór to kondensacja emocji, celność spostrzeżeń.

Jestem pod wyjątkowym wrażeniem trzech wierszy: Pani Przeszłość, Pani Teraźniejszość, Pani Przyszłość - ten ostatni może zaskoczyć. ( str. 30,32, 32)

Pani Przeszłość / zaćmiona/ co było? /co chciałam?/ roztargniona/za górą /za metaforą/

„Filozofia dla amatorów” to tomik poetycki dla osób, które, podobnie jak poeta, pochylają się nad trudnymi pytaniami i szukają własnych odpowiedzi.

Warto bliżej poznać twórczość wrocławskiego poety. Dlaczego? Odpowiedz jest bardzo prosta: warto, ponieważ Tadeusz Lira- Śliwa to artysta nietuzinkowy, który zmusza czytelnika do głębszych przemyśleń… jeżeli ktoś lubi w sobie stan zadziwienia to jest to poezja dla niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.