Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filozofia do szkół, czyli dlaczego warto myśleć?

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Kolejny raz został podjęty temat wprowadzenia filozofii do szkół. W toczącej się dyskusji warto pamiętać, że filozofia to nie ideologia czy styl życia. To wyjątkowa nauka o myśleniu, działaniu, stawianiu pytań i szukaniu odpowiedzi.

Pomysł nie jest nowy. W wielu szkołach w Polsce są już prowadzone zajęcia dydaktyczne z tego przedmiotu. Są też dostępne podręczniki (dla uczniów gimnazjum i liceum). Brakuje natomiast wykwalifikowanych nauczycieli. Wykładowca (nauczyciel), który profesjonalnie i z pasją podejdzie do nauczania filozofii, jest rzadkością. Nie chodzi o to, by zafascynować, by urzec. Wystarczy zainspirować, sprowokować pytanie, refleksję. To już dużo…

Komp, sms i... pytanie o byt?

Nie musi być głośno, kolorowo i szokująco, by było ciekawie. Trzeba słuchacza potraktować poważnie. Czasem wiąże się to z koniecznością ukazania młodemu człowiekowi, że potrafi myśleć i zadawać mądre pytania.
Jak uczyć filozofii? Poruszając takie zagadnienia jak: dobro, zło, sens życia, prawda, racjonalność, idealizm?
Może zacząć należy od strony historycznej, przedstawiając chronologicznie postacie filozofów, poglądy, idee? A może łączyć wątki literatury i sztuki.

Chyba trzeba zacząć od tego, że filozofia to nie nauka o duchach czy myślenie o czymś bardzo nierealnym, dziwnym i zbytecznym. Pytania filozoficzne są sensowne, ponieważ dotykają bezpośrednio człowieka. Dzięki umiejętnemu ich stawianiu, można poznać pasjonujące odpowiedzi. Filozofia pokazuje tło kulturowe licznych zagadnień literatury, sztuki. Pokazuje, jak się dana dziedzina kształtowała się na przestrzeni lat i co leżało u podstaw procesu zmian.

Jeśli jest możliwość lepszego - bardziej wnikliwego poznania rzeczywistości, tego co nas otacza, trzeba to uczynić i dać taką możliwość innym. Profesor Barbara Skarga powiedziała kiedyś, że filozofia „nie nauczy, jak żyć, ale jak krytycznie podchodzić do świata, widzieć jego wielobarwność i różnorodność, jak podchodzić do jego problemów. Tylko tyle”.
Tyle i aż tyle.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto