Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20648 miejsce

Filozofia po góralsku. Recenzja spektaklu warszawskiego "Studia"

W repertuarze stołecznego teatru Studio jest „Filozofia po góralsku” według ks. Józefa Tischnera. To sceniczna wersja bestselleru księdza, profesora, filozofa ale przede wszystkim górala.

 / Fot. okładka książkiFilozofia po góralsku to książka legenda. O pomyśle jej napisania ks. Tischner(12.03.1931 – 28.06.2000) opowiadał od kilku lat. „Bedym teroz opowiadoł, jak było naprawde z tymi mędrolami. Cystóm prowde bede godoł niby, jaki byk mioł interes, coby śklić?” - tak zaczyna się opowieść pierwsza, o Stasku Nędzy z Pardałówki, który „nazywo się w ksiązkach Tales” i „z nudów wynaloz myślenie”.

Ks. Józef Tischner twierdzi, że na początku „wsędy byli górole”, a ci, których zwykło się uważać za Greków, to górale, co „udawali Greka”, jak np. Jędrek Chmura z Pyzówki omyłkowo zwany Heraklitem z Efezu. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. Scenariusz reżyseria i wykonanie-Irena Jun i Wiesław Komasa z udziałem młodych muzyków.

Dla mnie, sympatyka twórczości zmarłego dziesięć lat temu księdza, to majstersztyk i prawdziwa uczta. Przedstawienie grane we foyer teatru ma tą zaletę że obserwujemy grę aktorów z odległości zaledwie kilku metrów. Bardzo charakterystyczna twarz Wiesława Komasy idealne pasuje do jego roli. Powalający głos i bliskość widowni powoduje, że widzowie uczestniczą wspólnie w tym spektaklu i są wciągani do gry.Zachwycająca rola Ireny Jun świetnie uzupełnia się z Wiesławem Komasą. Także młodzi aktorzy (góralka-sliczna! i góral również niczego sobie) tworzą z resztą niesamowitą całość.

Miłym akcentem jest częstowanie widzów oscypkiem krojonym na scenie oraz zdjęcia wybranych widzów z białym misiem (zdjęcia widzowie otrzymują zaraz po spektaklu). Premiera sztuki odbyła się w 2005 roku, mimo to w dalszym ciągu cieszy się ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród młodych widzów. Filozofia po góralsku może okazać się niezbędną pomocą dla studentów filozofii, dla innych źródłem radości i intelektualnej zabawy w najlepszym gatunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.