Facebook Google+ Twitter

Filozoficzny Olsztyn. Trwa piąta edycja festiwalu

W Olsztynie trwa piąta edycja Festiwalu Filozofii pod hasłem „Pesymizm, sceptycyzm, nihilizm, dekadentyzm - kultura wyczerpania?”. Od trzeciego do ósmego września stolica Warmii stała się miastem filozofów.

Logo Festiwalu Filozofii / Fot. Festiwal FilozofiiRamy tegorocznego Festiwalu przekraczają akademickie mury. To też nie tylko debaty pracowników naukowych. Otwarta formuła imprezy ma zachęcić przede wszystkim młodych ludzi do uprawiania filozofii. Atrakcje takie jak kiermasz książek, wystawa fotografii, czy gra terenowa „Gdzie jest gender?” odważnie pokazują, gdzie zdaniem olsztyńskich myślicieli powinno znajdować się miejsce do rozważań o świecie.

Jeden ze współorganizatorów, dr Andrzej Kucner, na łamach e-Gazety Uniwersyteckiej UWM tak skomentował ideę Festiwalu:
„Dla wielu idea naszego festiwalu może być zaskakująca. Chcemy przekonać, że problemy filozoficzne mogą być przedmiotem otwartej debaty. Próbujemy walczyć ze stereotypami i udowodnić, że filozofia, ta przez wielkie F jest bliska życia. Chcemy pokazać ludziom, że myślenie filozoficzne nie boli, że nie należy bać się filozofii”.

Starannie zaplanowana impreza jest zarazem nowatorska – dzięki współudziale olsztyńskiego MOKu oraz Teatru im. Stefana Jaracza można uczestniczyć w nietypowych akcjach. Poza wyżej wymienionymi są to chociażby czytanki performatywne. Jutro ostatnia z nich „Na szczytach rozpaczy” Emila Ciorana, w reżyserii Jacka Jabrzyka.

Ludzie teatru o imprezie wypowiadają się, iż jest „opowieścią o przygodach społeczeństwa z cywilizacją, jej pędem, chaosem i zgiełkiem. Ze strachu przed zmianą społeczeństwo dzisiejsze staje się coraz bardziej sceptyczne i nieostrożnie popada w nawyk pesymizmu, a to już o krok od nałogowego nihilizmu jako trwałej reakcji na wszystko, co wychyla się w przyszłość”.

Akcja ta ma jednocześnie za zadanie przekonać maturzystów do wybrania studiów filozoficznych. W pierwszym naborze zgłosiło się zaledwie kilkanaście osób. Dyrekcja Instytutu Filozofii UWM liczy na większe zainteresowanie we wrześniu.

Oficjalna strona Festiwalu Filozofii w Olsztynie
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.