Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24064 miejsce

Finał afery PZU. Część 1.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-09 10:42

Analiza największej afery finansowej drugiej dekady III RP oraz jej skutków.

Minęło pięć lat od czasu, gdy sejmowa komisja śledcza ds. afery PZU zarzuciła ówczesnemu premierowi Markowi Belce składanie fałszywych zeznań i konflikt interesów przy prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Konflikt interesów miał polegać na tym, że Marek Belka, zanim został premierem, był członkiem Rady Nadzorczej BIG Banku Gdańskiego (obecnie Bank Millenium), a równocześnie zasiadał w komitecie doradczym ABN AMRO, które było doradcą ministra skarbu przy prywatyzacji PZU. Przemawiające za konfliktem interesów dokumenty zostały później pokazane w TVN w 2006 r. przez dziennikarzy „Superwizjera” w filmie „Kto chciał ukraść PZU”, pisała też o tym prasa: http://www.youtube.com/watch?v=53ia4wblL8s&feature=PlayList&p=31AB1463FB028BEB&playnext_from=PL&playnext=1&index=1

Pod koniec maja br. nazwisko Belki pojawiło się w kontekście jego kandydatury na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę na sześcioletnią kadencję ogłosił pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, nie ukrywając, że zależy mu na przeforsowaniu kandydatury byłego SLD-owskiego premiera jeszcze przed wyborami prezydenckimi. PiS, PSL, a nawet SLD szybko to oprotestowały ze względu na proponowany termin głosowania w Sejmie. Ludowcy powoływali się na konstytucję, według której prezesa NBP wyznacza prezydent, a nie pełniący obowiązki prezydenta. SLD zadeklarowało poparcie Belki, gdy zgłosi go wybrany w wyborach prezydent, natomiast komunikat Polskiej Agencji Prasowej z 27 V 2010 r. podawał: „Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma zastrzeżeń do kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego, ale - jak zaznaczył - decyzja w tej sprawie nie powinna być podejmowana 10 dni przed wyborami prezydenckimi”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Powiązane jak pajęcza nić: http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś przewodniczący SLD Napieralski zarekomendował swojemu klubowi poparcie Belki na prezesa NBP już przed wyborami prezydenckimi. Zarządzono głosowanie w sejmie i kandydatura ta przeszła w głosowaniu głosami PO i SLD. PiS i PSL głosowały przeciw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.