Facebook Google+ Twitter

Finał festiwalu organowego w Brzezinach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-11-17 07:58

Wczoraj zakończył się Letni Festiwal Muzyki Organowej, który odbywał się w klasztorze oo. Franciszkanów w Brzezinach koło Łodzi. W sumie zorganizowano 8 koncertów, a pierwszy, wstępny miał miejsce jeszcze w maju.

Na finał festiwalu organowego przybyło trzech artystów: Zbigniew Zamachowski, Dariusz Stachura i Robert Grudzień. / Fot. Tomasz Guzek Festiwal narodził się, gdyż XIX-wieczne organy w brzezińskim klasztorze wymagały gruntownego remontu. Aby zebrać potrzebne środki postanowiono zaprezentować jak piękne może być brzmienie tego instrumentu, gdy zasiądzie za nim prawdziwy wirtuoz. Takim artystą okazał się Robert Grudzień, który organizuje podobne festiwale organowe w różnych miejscach Polski.

W czasie koncertów towarzyszyły mu także inne, znane osoby. Do Brzezin przyjechali m.in. aktorzy Krzysztof Kolberger i Jerzy Zelnik recytujący stosowne do wnętrza wiersze w programach „Śpieszmy się kochać ludzi” i „Kształtem miłości piękno jest”. Wystąpili także muzycy: mistrz organ - Wiktor Łyjak, Georgij Agratina, który dał popis gry na cymbałach i fletni Pana oraz skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

W czasie ostatnich koncertów rodzinne miasto odwiedzili znany śpiewak i aktor. Z recitalem składającym się zarówno z pieśni kościelnych jak i świeckich wystąpił tenor Dariusz Stachura, a dwa tygodnie później z programem „Św. Franciszek z Asyżu” Zbigniew Zamachowski.Brzmienia odnowionych organ przychodziło posłuchać wielu brzezinian / Fot. Tomasz Guzek

Na zakończenie festiwalu artystom oraz konserwatorom, którzy „wydobyli piękno” z brzezińskich organ, dziękował o. gwardian Zbigniew Rogowski. Podobne koncerty organizowane są w pobliskim klasztorze oo. Franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach i od dawna cieszą się wielką popularnością. Może te u brzezińskich franciszkanów też staną się tradycją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.