Facebook Google+ Twitter

Finał Grand Prix 2009 już w sobotę na torze w Bydgoszczy!

Dobiega końca tegoroczna rywalizacja o tytuł Indywidualnego Mistrza świata na żużlu. W sobotni wieczór odbędzie się już ostatnia odsłona tegorocznego cyklu Grand Prix, jedenasty turniej - Grand Prix Polski.

Zawody żużlowe / Fot. PAPTrochę historii.

Turnieje Cyklu Grand Prix odbywają się w Bydgoszczy nieprzerwanie od września 1998 roku, kiedy to miały miejsce pierwsze zawody w nowej formule. Turniej na torze przy ulicy Sportowej zapoczątkował cykl kilkunastu kolejnych, które co roku wyłaniają mistrza świata na żużlu.

Zawody mają rangę Grand Prix Polski. Jednie w roku 2000 odbyło się w mieście nad Brdą Grand Prix Europy, oraz roku ubiegłym, kiedy to w wyniku złego stanu toru zawody z Gelsenkirchen przeniesiono do Bydgoszczy.

Jednogłośnym liderem w liczbie odniesionych zwycięstw na bydgoskim torze jest Tomasz Gollob, który wygrywał na nim aż sześciokrotnie i nazywany jest przez wszystkich uczestników Grand Prix, Królem Bydgoskiego toru.

Finał Grand Prix 2009.

W sobotni wieczór odbędzie się turniej Grand Prix Polski. Będzie to ostatnia tegoroczna eliminacja w rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza świata. W chwili obecnej, w klasyfikacji generalnej cyklu, prowadzi Austarlijczyk Jason Crump (150pkt), przed Tomaszem Gollobem (133pkt) i Emilem Sajfutdinow'em (131pkt).

Teoretycznie wszyscy trzej zawodnicy mają szanse na tytuł Mistrza świata. W pozycji uprzywilejowanej wydaje się być Crump, któremu wystarczy zdobycz 8 punktów, aby niezależnie od wyników innych, cieszyć się z trzeciego w karierze tytułu Mistrza świata. Za Gollobem przemawia atut własnego toru i wrodzona ambicja oraz nieustępliwość w walce. Zapewne Tomek nie będzie kalkulował i zawalczy o zwycięstwo w bydgoskich zawodach. Ma za sobą blisko dwudziestotysieczną widownię, która zapewne będzie zdzierać gardła wspierając go swoim dopingiem. Za Sajfutdinowem również przemawia atut toru, na którym startuje nieprzerwanie od kilku lat w barwach miejscowego klubu - Polonii Bydgoszcz, oraz młodzieńcza brawura, która jednak nie zawsze wychodzi mu na korzyść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.